Orlicz ve Orlicz Morrey uzayları üzerine
Orlicz and Orlicz Morrey spaces
- Tez No: 450468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMTEN BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalısmasının amacı Lp Lebesque uzaylarının bir genellestirilmesi olan Orlicz uzaylarının özelliklerini incelemektir.W.Orlicz tarafından tanımlanan bu uzaylar Fourier harmonik analizinin ve uygulamalarının faydalı bir teknik aracıdır. Bu amaca ulasmak için öncelikle Orlicz sınıfının, Young fonksiyonunun tanımları verilmis ve gerekli özellikleri özetlenmistir. Ardından Orlicz uzaylarındaki bazı önemli teoremler çalısılmıstır. Son olarak Morrey uzayının genellestirilmesi Orlicz-Morrey uzayları tanımlanmıs ve bazı önemli özellikleri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the properties of the Orlicz space which are the generalizations of Lebesque spaces LP . These space is defined by W. Orlicz are useful tools in Fourier harmonic analysis and its applications. To achieve this, firstly the definition of Orlicz clases and Young function are given and some required properties are summarized. Then some important theorems in Orlicz spaces are studied. Finally Orlicz-Morrey spaces which are generalizations of Morrey spaces are defined and some important properties are examined.