Karboplatinin etoposite dirençli A549 hücre hattında sitotoksik ve anti-metastatik özelliklerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic and anti-metastatic effects of carboplati̇n on etoposide-resistant A549 cell line
- Tez No: 450470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Akciğer kanseri, erkeklerde ve kadınlarda kanserden ölümlerin en büyük yüzdesini oluşturmaktadır. Görülme sıklığının yüksek olması ile birlikte, küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK), hastaların yaşam kaliteleri ve ömür uzunluklarını önemli derecede etkileyen ölümcül hastalıklardan biridir. Bu hastalıkta kemoterapötik ajan olarak verilen ilaçlara ilkin kazanılan edinsel dirençlilik de hastalarda oldukça olumsuz etkiler göstermektedir. Edinsel dirençliliği sağaltmak amacıyla yapılan adjuvan terapiler ömür uzunluğu ve yaşam kalitesini arttırmada önemlidir. KHDAK hastaları için klinikte en sık kullanılan kemoterapötiklerden biri etoposittir. Tedavide ilkin olumlu yanıtlar alınsa da, kanserli hücreler zamanla etoposite karşı da direnç geliştirebilmektedir. Karboplatin de yine küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tedavisinde kullanılan platin türevli bir ilaçtır. Adjuvan tedavide kullanımında, sıklıkla başarı gözlenmiştir. Bu çalışmada, ilk hedef olarak A549 küçük hücreli dışı akciğer kanseri hücre hattında etoposite direnç geliştirdik. A549 atasal formu ve onun direnç geliştirmiş alt kültürü olan A549/90E hücre hatlarına karboplatin çeşitli dozlarıyla uygulanarak sitotoksisite taraması gerçekleştirdik. Karboplatin için belirlediğimiz IC50 değerinde, her iki hücre hattında da kaspaz-3 ve MMP-2 enzim aktivitelerinde meydana gelen değişiklikler ölçümlendi. Sonuç olarak, atasal ve direnç geliştiren A549 hücre hatlarında karboplatin doza ve zamana bağlı yüksek sitotoksik etki gösterdi. Karboplatin 72 saat için 15 µg/ml'lik konsantrasyonda A549/P hücre hattında kaspaz-3 enzim aktivitesinde 2.3 kat artış gösterirken, A549/90E hücre hattında 12 µg/ml'lik konsantrasyonda kaspaz-3 enzim aktivitesinde 13 kat artış gösterdi. A549/P hücre hattı için 72 saatlik 15 µg/ml'lik karboplatin uygulaması MMP-2 enzimi seviyesinde 1.95 kat azalış gösterirken, A549/90E hücre hattında 12 µg/ml'lik karboplatin konsantrasyonunda 2.38 kat azalış gösterdi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer constitute the largest percentage of deaths from cancer in men and women. In addition to its high incidence, non-small cell lung cancer (NSCLC) is one of the deadly diseases that significantly affects quality of life and longevity of patients. In these disease, firstly acquired resistance to drugs administered as chemotherapeutic agents also show highly negative results in patients. Adjuvant therapies for treatment of acquired resistance is very important in increasing quality of life and longevity of patients. Etoposide is one of most used chemotherapeutics in clinics for NSCLC patients. In spite of positive results for treatments, cancer cells can develop resistance against etoposide over time. Carboplatin is a platin-derived drug also used for non-small cell lung cancer (NSCLC) treatment. Its use in adjuvant therapy often demonstrates success. In this study, we first developed etoposide resistance on A549 non-small cell lung carcinoma cell line. We examined the cytotoxic effects of various doses of carboplatin on parental A549 cell line and etoposide-resistant A549/90E cell line. At IC50 values for carboplatin We determined changes in caspase-3 and MMP-2 enzyme activities in both cell lines at the determined doses of carboplatin. As a result, carboplatin were shown dose and time-dependent high cytotoxic effect on parental and resistant A549 cell lines. Carboplatin showed a 2.3-fold increase in caspase-3 enzyme activity on the A549/P cell line at a concentration of 15 μg/ml for 72 hours and a 13-fold increase in caspase-3 enzyme activity at the 12 μg/ml concentration on the A549/90E cell line. It showed a 1.95 fold decrease in MMP-2 enzyme activity on A549/P cell line at a concentration of 15 μg/ml for 72 hours and a 2.38-fold decrease in MMP-2 enzyme activity at the 12 μg/ml concentration on the A549/90E cell line.