ÇEŞİTLİ HAFİF AGREGALARLA ÜRETİLEN HARÇLARIN FİZİKSEL, MEKANİK VE DURABİLİTE ÖZELLİKLERİ
PHYSICAL, MECHANICAL AND DURABILITY PROPERTIES OF MORTARS PRODUCED WITH DIFFERENT LIGHTWEIGHT AGGREGATES
  1. Tez No: 450477
  2. Yazar: BİNYAMİN NEVRUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ UĞUR KOÇKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde çimento bağlayıcılı malzemeler inşaat sektörünün yaygın olarak çoğu faaliyet alanında kullanılmaktadır. Dolayısıyla farklı alanlarda kullanılabilme kapasitesine sahip bu malzemeler gereklilikler dahilinde farklı özellikleri de içermek durumundadır. Yalıtım ve nakliye gibi özelliklerde olumlu etki gösteren hafif yapı elemanlarının üretilmesi için kullanılan hafif agregalı çimento bağlayıcılı malzemeler de bahsi geçen gereklilik dahilinde üretilen ve geliştirilen ürünler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda değişik yörelerden temin edilen pomza agregaları kırma kumla %100 yer değiştirilerek harç numuneleri üretilmiştir. Bu üretilen numunelerin tayin edilen özellikleri hem kendi aralarında hem de kırma kumla yapılan numuneler ile karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmalar neticesinde elden edilen taze hal özelliklerinin yanında sertleşmiş haldeki fiziksel, mekanik ve durabilite özelliklerinin nedenleri mikroyapı incelemeleri ile de desteklenmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Today, cement building materials are used in operating activities widely the construction sector . However, these materials are capable of use in various fields has to include different characteristics within the requirements. Insulation transport features such as the production of lightweight construction materials in mortal showing effect for lightweight aggregate used in cement building materials betting is located between products produced within the last requirement we have developed. In this context, various pumice aggregate are obtained from 100% crushed sand areas where changing the mortar samples were produced . designated properties of these samples produced were compared with each other , both specimens were crushed sand . Experimental studies in addition to the fresh state properties as a result of getting physically hardened state, has been supported with reasons for microstructure analysis of the mechanical properties and durability.