Farklı stoklama yoğunluklarında yetiştirilen beyaz karides (Litopenaeus vannamei) jüvenillerinin yaşama oranı, büyüme performansı ve bazı stres faktörleri üzerine astaksantin ilaveli yemlerin etkisi
The effects of dietary astaxanthin on some stress factors, survival rate and growth performance of white shrimp (Litopenaeus vannamei) juveniles at different stocking densities
- Tez No: 450476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmamızda, farklı stoklama yoğunluklarında yetiştirilen beyaz karides (Litopenaeus vannamei) jüvenillerinin yaşama oranı, büyüme performansı ve bazı stres faktörleri üzerine astaksantin ilaveli yemlerin etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Deneme, stok yoğunluğu (200, 400 ve 800 birey/m3) ve yemdeki astaksantin düzeyine (0, 40, 80 ve 150 mg/kg) göre planlanmıştır. Çalışmanın sonunda en yüksek yaşama oranı %81,67±9,28 A1B1 (200 birey/m3; 0 mg/kg astaksantin); en yüksek ortalama ağırlık 1,81±0,21 g ile A3B3 (800 birey/m3; 80 mg/kg astaksantin) grubunda ve en yüksek deneme sonu stok yoğunluğu 463,30±32,83 birey/m3 ile A3B3 grubunda tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, A3 deneme gruplarında, stoklama baskısıyla ortaya çıkan stresin, enzimatik olmayan antioksidan savunma sistemi tarafından düzenlendiğini göstermektedir. Ayrıca karideslerin beslenmesinde kullanılan deneme yemlerinden 40 (B2) ve 80 (B3) mg/kg astaksantin içeriğine sahip yem gruplarının antioksidan savunma sisteminin düzenlenmesinde daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde, karideslerin yaşama oranı, düşük stoklama gruplarında daha yüksek bulunmuş ve hem stok yoğunluğu hem de yemdeki astaksantin düzeyinden etkilenmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
Current research carried out to identify the effects of dietary astaxanthin on some stress factors, survival rate and growth performance of White Shrimp (Litopenaeus vannamei) juveniles reared on different stocking densities. Experimental design was planned for different stock densities (200, 400 and 800 indv./m3) and individuals were feed with extrude shrimp feed with different rates of astaxanthin supplement (0, 40, 80 and 150 mg/kg). Experiments were conducted for 56 days. Evaluation of our results indicated that the highest survival rate (%81,67±9,28) was achieved for the less dens experiment group with no astaxanthin supplement (group A1B1) while highest mean weight (1,81±0,21 g) was achieved for most dense experiment group feed with feed with 80 mg/kg astaxanthin supplement (A3B3). Recorded highest final stocking density rate (463,30±32,83 indv./m3) was also achieved for experiment group A3B3. It was observed that, for densely populated experiment groups (A3), stress associated with the stock density repressed by the non-enzymatic antioxidant defence system. Also the diets with 40 and 80 mg/kg astaxanthin found to have a regulating effect on antioxidant defence system. Our study has highlighted that the survival rate of shrimps was effected both by stocking density and astaxanthin rates in diet (p0.05).