Büyümeyi düzenleyici maddelerin bazı bitkilerde soğuğa dayanıklılık üzerine etkileri
- Tez No: 45050
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada, üşüme sıcaklıklarına maruz bırakılan fasulye ve mısır fidelerinin soğuğa dayanıklılıkları üzerine bazı bitki büyüme düzenleyicilerinin etkileri araştırılmıştır. Fidelerin büyütülmesi ve soğuk uygulaması kontrollü şartlar altında bir büyütme kabininde gerçekleştirilmiştir. Fidelerin kök ve gövde uzunlukları ile kuru ağırlıkları belirlendikten sonra, canlılık testi ve protein miktarı tayini spektrofotometrik metodlarla yapılmıştır. Sonuç olarak, hem fasulye hem de mısır fidelerinde soğuğun olumsuz etkileri belirlenmiş, fakat fasulye fidelerinin soğuğa daha hassas olduğu bulunmuş tur. Bitki büyüme düzenleyicileri, genelde, soğuğun fide büyümesi üzerindeki engelleyici etkisini yenememiş fakat soğuğun canlılık üzerindeki olumsuz etkileri absisik asit tarafından yenilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of some plant growth regulators on cold hardening of bean and corn seedlings exposed to chilling temperatu res were investigated. Growth of the seedlings and cold applications were carried out in a growth chamber under controlled conditions. After measuring root and stem lengths and dry weights of the seedlings, viability test and determination of protein content were conducted with spectrophotometric methods. As conclusion, the negative effects of cold have been found in both bean and corn seedlings but bean seedlings were found to be more susceptible to cold. Plant growth regulators, in general, couldn't alleviate the retarding effect of cold on the seedling growth, but the negative effects of cold on viability have been alleviated by abscisic acid.