Tekrarlı yıkamanın seçilmiş örme kumaşların termofizyolojik konfor özellikleri üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of repeated washing on the thermophysiological comfort properties of selected knitted fabrics
- Tez No: 450521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Termofizyolojik konfor, giyisilerin ısı ve nem geçirgenlik özellikleri ile ilgilidir. Isıl açıdan konforlu giyisiler vücudun ısı (sıcaklık ve nem) dengesini korurlar, farklı aktivitelere ve çevre koşularına bağlı olarak vücut ve çevresi arasında optimum ısı ve nem dengesini sağlarlar. Termofizyolojik konfor açısından, günümüzde çok fonksiyonlu selülozik liflerden ve polyester esaslı liflerden üretilen ürünler önem kazanmıştır. Ayrıca termal konfor özellikleri iyi olan bu kumaşların yıkama sonrası da özelliklerini korumaları istenmektedir. Bu çalışmada, 12 farklı lif konstrüksiyonundaki (doğal ve rejenere selülozik ve polyester esaslı) süprem örme kumaşlar kullanılmıştır. Bu kumaşlara ait termofizyolojik konfor parametrelerinin yıkama öncesi, 5 yıkama sonrası, 10 yıkama sonrası ve 15 yıkama sonrası değerleri karşılaştırılmıştır. Böylece tekrarlı yıkamanın termofizyolojik konfor üzerine etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, termofizyolojik konfor parametreleri (hava geçirgenlik, ısıl direnç ve bağıl su buharı geçirgenliği) için elyaf tipinin yıkama sayısına göre daha fazla etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermophysiological comfort is related with thermal and water vapour permeability properties of the garments. Comfortable garments protect the thermal balance (temperature and humidity) of the body. They adjust optimum heat and moisture (sweat) transmission between body and its environment for physical activities and different atmospheric conditions. In terms of thermophysiological comfort, products made from multifunctional cellulosic fibers and polyester-based fibers have gained importance nowadays. In addition, these fabrics with good thermal comfort properties are required to protect their properties after washing. In this study, 12 different fiber constructions (natural and regenerated cellulosic and polyester based) of suprem knitted fabric were used. The values of the thermophysiological comfort parameters of these fabrics were compared before washing, after 5 washing, after 10 washing and after 15 washing. Thus, the effects of repeated washing on the thermophysiological comfort were examined. According to the results, it was determined that the fiber type has more effect on the the thermophysiological comfort parameters (air permeability, thermal resistance and relative water vapor permeability) than the washing number.