Mobilya sektöründe çok kriterli karar verme yöntemleri ile yeni tasarımlardan en iyisinin seçilmesi
Best of new designs selection in the furniture sector with multi-criteria making decision
- Tez No: 450530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ŞENYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Mobilya sektörü Türkiye ekonomisinde önemli bir paya sahiptir, öyle ki direk ekonomiye sağladığı katma değerle birlikte birçok sektöre de kaynak sağlamakta ve istihdam yaratmaktadır. Dünya mobilya sektörünün tüketim ve üretim hacmine bakıldığında çok gerilerde kaldığımız görülmektedir. Mobilya üretiminde dünya sıralamasın da Çin, Amerika ve İtalya başı çekerken, Türkiye ise % 1,6 oranıyla çok gerilerde kalmıştır. Özellikle Çin ve İtalya'yla rekabet edebilmemiz için markalaşmak, üretim maliyetlerini düşürmek ve kaynaklarımızı verimli kullanmamız gerekmektir. İşletmelerin kaynaklarını verimli kullanmaları ve yüksek kapasitede çalışmaları için yeni ürünlerin çok satacak ürünler olması gerekmektedir. Tasarlanan ürünler arasından seri üretime alınacak ürünün seçimi, işletmelerin karar verirken zorlandığı önemli kaynak problemlerinden bir tanesidir. Üretime alınacak yeni ürünün doğru ürün olması halinde işletmeye yüksek kazanç getirirken, yanlış ürünün seçilmesi halinde de işletmeye ciddi zarar ve kaynak kayıplarına yol açmaktadır. Genellikle pazarlama yöneticileri seçim kararını verirken geçmişteki tecrübelerine dayanarak hareket ederler hâlbuki matematiksel yöntemlerle desteklenerek verilen seçim kararlarının başarılı olma olasılığı çok daha yüksektir. Çalışmada mobilya üretimi yapan bir firmanın yeni geliştirdiği 5 yeni koltuk tasarımı arasından en uygun koltuk modelinin seçimi ve sıralaması çok kriterli karar verme yöntemlerinden AHP, ELECTRE ve TOPSIS yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Kriterlerin belirlenmesi, önceliklendirilmesi ve alternatiflerin değerlendirilmesi firmadaki uzman kişilerden alınan bilgiler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Uzmanlar yardımıyla 5 ana ve 13 alt değerlendirme kriteri belirlenmiş ve yapılan anketler doğrultusunda da kriter öncelikleri hesaplanmıştır. Sonuçlar incelendiğinde AHP ve TOPSIS' de 5 numaralı model en uygun koltuk modeli olarak seçilirken, ELECTRE' de ise 3 numaralı model en uygun koltuk modeli olarak seçilmiştir
Özet (Çeviri)
Furniture sector has a significant share in Turkish economy, in fact it provides fund and generate employment for a lot of sectors, providing direct ecenomy with added value. On the other hand, it seems that in the furniture sector we stay behind when we look at the furniture volume and production. In the world ranking while China, USA and Italy are taking lead, Turkey has % 1,6 rate and it is in the back row. We have to decrease manufacturing cost also and branding, we need to use our resources efficiently to come into the forefront and especially compete with China and Italy. To use properly accurately and efficiently of business resources, new products must again maximum income. One of the source problem is that business can difficulty in making decisions which designed new products mass products. If new product is correct product for manufacture, it brings high income to business, selecting wrong product, it damages seriously to firm. Generally, when marketing managers make decisions for selections, they use their intuition and past experiences. Yet supported with analiticial methods which selecting new products can be more successful. In this study, selection of the most suitable new designed sofa model and ranking were made multi criteria decision making methods AH, ELECTRE and TOPSIS. Criteria setting and alternative evaluation were realized getting determination by expert staff from firm. By means of experts, 5 main criteria and 13 sub criteria, base evaluation were specified and weightiness was specified via made surveys. Sofa models were selected and ranked by AHP, ELECTRE and TOPSIS methods. When we examined results, fifth alternative model was selected which was the most suitable sofa model in AHP and TOPSIS methods, on the other hand third alternative sofa model was selected which was the most suitable model in ELECTRE method.