Proje yönetiminde enformasyon teknolojilerinin kullanımı ve mobilya sektöründe kullanılacak proje yönetim yazılımının seçimi
Use of information technologies in project management and selection of project management software used in the furniture industry
- Tez No: 292766
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR.DR. HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda hızla gelişen teknoloji ile birlikte sanayi ve hizmet sektörlerindeki firmalar özellikle küresel rekabette bir adım öne geçmek için işletmelerinin tüm fonksiyonlarında geliştirme çalışmaları yapmışlardır. Bu çalışmalar, bilimsel olarak, proje yönetimi ilkelerine göre yapılmış olup sistematik bir yaklaşımla takip edildiğinde başarıya ulaşma şanslarını arttırmıştır.Bu çalışmada proje, proje yönetimi, bilgi ve bilişim teknolojileri literatürel olarak incelenmiş, proje yönetim yazılımları hakkında bilgi verilmiş ve mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından kullanılacak olan proje yönetim yazılımının seçilmesine yardımcı olacak bir uygulama gerçekleştirilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde konuya kısa bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde proje ve proje yönetimi kavramları, proje yönetiminin aşamaları, bileşenleri ve araçları, üçüncü bölümde bilişim teknolojisi, bilgi teknolojisi ve özellikleri hakkında literatürel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde proje yönetim yazılımlar hakkında çeşitli bilgiler verilerek yazılımların tanıtılması ve özellikleri yer almıştır.Son bölüm olan uygulama kısmında ise öncelikle çok kriterli karar verme yöntemleri kısaca anlatılmıştır. Daha sonra mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yapılan anket çalışmasından yararlanılarak mobilya sektöründe faaliyet gösteren firmaların ihtiyaç duyabileceği proje yönetim yazılımının seçilmesine yardımcı olacak bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present century, with rapidly developing technology, industrial and service sectors, firms have conducted development studies to go one step forward, especially in today?s global competition. These studies that were scientifically done depending on the principle of Project management increased their chances of success when followed by a systematic approach.In this study; the Project, the Project Management, information and information technologies were examined literally, the information about Project management software was provided and an application was developed to help to have the project management software chosen to be used by firms operating in the furniture industry.In the first chapter of this study, there is a brief introduction to the topic. The second chapter, the concepts of project and project management, project management, stages, components and tools are included. And in the third part, information technology and its properties are mentioned. The project management software, the introduction of the software and the software features are included in the fourth chapter.In the final application part, initially MCDM methods are shortly mentioned. Then by using a survey study conducted with the companies operating in the furniture industry, a study was carried out that can help the companies operating in the furniture industry to choose the project management software.