Rhodamıne 6G molekülünün yapısının titreşim spektroskopisi yöntemiyle teorik olarak incelenmesi
In this work we theoretical examine the structure of Rhodamine 6G molecule on the use of vibrational spectroscopy method
  1. Tez No: 450537
  2. Yazar: NEJDET PARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada molekül titreşim spektroskopisi, moleküler titreşim, moleküler enerji için teorik hesaplama yöntemleri, Gaussian 09 hesaplama programı, GaussView hesaplama ve ara yüz programı, Raman ve IR Spektroskopileri hakkında genel bilgi verilmiştir. Rhodamine 6G (R6G) yüksek floresan rhodamine boya ailesindendir. Genellikle, suda akışkanın yönü ve oranının belirlemek için izleme boyası olarak kullanılır. Rhodamine boyalar floresan ışığı yaydığından fluorometre denilen cihazlarla kolay ve ucuz bir şekilde tespit edilebilir. Bu çalışmamızda yüzeyde güçlendirilmiş Raman Spektroskopisinde model molekül olarak da kullanılan Rhodamine 6G molekülünün rezonans Raman saçılma (RRS) spektrumlarının hesaplamalarını sunduk. Hesaplama Gaussian 09 hesaplama programı ve Yoğunluk Fonksiyonel Teori (DFT) metodunu kullanılarak yapıldı. Raman spektrumları bu metotla alındıktan sonra teorik sonuçlarla deneysel sonuçların uyuşup uyuşmadığı karşılaştırıldı. Aynı süreci IR (Infrared-Kızılötesi) spektrumu için de yaptık.
Özet (Çeviri)
In this work, general information was given about molecular vibration, molecular vibration spectroscopy, methods of the theoretical calculation for molecular energy, Gaussian 09 calculation software, GaussView calculation and interface software, Raman Spectroscopy and IR Spectroscopy. Rhodamine 6G (R6G) is a highly fluorescent rhodamine family dye. It is often used as a tracer dye within water to determine the rate and direction of flow and transport. Rhodamine dyes fluoresce and can thus be detected easily and inexpensively with instruments called fluorometers. In this our work, we present the calculation of the resonance Raman scattering (RRS) spectrum of Rhodamine 6G which is a model molecule in surface-enhanced Raman scattering (SERS) as well. The calculation is done using Gaussian 09 calculation software and density functional theory (DFT) method. The Raman spectrum calculated with this method then compared the theoretical results and experimental results that they agreement or not. We did the same process for IR (Infrared) spectrum also.