Investigation of MAO-A, COMT, VMAT2, DAT1 gene polymorphisms among overweight and obese adults in turkish population
Türk popülasyonunda aşırı kilolu ve obez erişkinlerde MAO-A, COMT, VMAT2 ve DAT1 gen polimorfizmlerinin araştırılması
  1. Tez No: 450551
  2. Yazar: ORÇUN AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHVEŞ ECE GENÇ, YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL KUŞKUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Obezite dünya genelinde gittikçe yaygınlaşan ve birçok hastalık için risk oluşturan ciddi bir sağlık sorunudur. Multifaktöriyel bir hastalık olmasından ötürü önlenmesi ve tedavisi oldukça zordur. Obezitenin metabolik bir hastalıktan ziyade nörobiyolojik bir hastalık olması düşüncesi bizim de hipotezimizin temelini oluşturmaktadır. Dopamine nörotransmisyonundaki değişiklikler beyindeki ödül sistemini doğrudan etkilemektedir. Ödül sistemindeki değişiklikler de bireyin yeme davranışını etkilemektedir. DAT1 ve VMAT2 taşıyıcı proteinleri dopamini presinaptik nöron içine ve vesikül içine taşıyarak, MAOA ve COMT enzimleri de dopamini metabolize ederek DA fonksiyonunu sonlandırmaktadır. Bizim çalışmamızda 214 kişiden oluşan kontrol grubu ile 234 kişiden oluşan hasta grubu MAOA-u VNTR, 3' UTR DAT1 VNTR, COMT (rs4680), DAT1 (rs27072), VMAT2 (rs363399), VMAT2 (rs4752045) polimorfizmleri açısından araştırıldı. Literatürde, DAT1 (rs27072), VMAT2 (rs363399), ve VMAT2 (rs4752045) polimorfizmleri ile obezite arasındaki ilişkiyi açıklayan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızda, istatistik analizi sonrası kontrol grubunda Val/Met COMT genotipinin obez gruba göre anlamlı şekilde yüksek olduğu gösterilmiştir (p=0.04). Obez grubu ile kontrol grubu karşılaştırıldığında, DAT1 A/A genotipinin obez grupta istatistiksel açıdan anlamlı şekilde yüksek olduğu gözlemlenmiştir (p=0.018). Gruplar yeme davranışı açısından kıyaslandığında, obez grupta yemek yemeyi ödül olarak görenlerin sayısı anlamlı olarak yüksek çıkmıştır (p=0.03). Bulgularımız Türk popülasyonundaki erişkin bireylerde, yeme davranışının obezite gelişimini etkileyebileceği ve dopaminerjik gen polimorfizmlerinin obezite için risk faktörü olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a health problem which is increasingly becoming prevalent in the worldwide and risky for several diseases. Due to the multifactorial, the prevention and treatment of obesity is so difficult. The idea that obesity is a neurobiological disease rather than a metabolic disorder, is the basis of our hypothesis. Changes in dopamine neurotransmission affect the brain reward system in a direct way. Furthermore, changes in the reward system influence the eating behavior in human. DAT1 and VMAT2 transporter proteins terminate DA function by moving into presynaptic neurons and vesicles, and MAOA and COMT enzymes terminate the function by metabolizing DA. In our study, the control group which includes 214 individuals and obese group that involve 234 subjects were investigated for MAOA-u VNTR, 3' UTR DAT1 VNTR, COMT (rs4680), DAT1 (rs27072), VMAT2 (rs363399), VMAT2 (rs4752045) polymorphisms. There is no study which clarifies the association between DAT1 (rs27072), VMAT2 (rs363399), VMAT2 (rs4752045) polymorphisms and obesity in the literature. In our study, statistical analysis has showed that in control group Val/Met COMT genotype is significantly higher according to obese group (p=0.04). When obese and control groups are compared, it has been observed that DAT1 A/A genotype is dramatically higher in patient group (p=0.018). When the groups were compared in terms of eating behavior, the number of the subjects who ate for reward was significantly higher in obese group (p=0.03). Our findings demonstrate that eating behavior may affect the development of obesity and the dopaminergic gene polymorphisms could be a risk factor for the pathogenesis of obesity in adults in Turkish population.