Realization of source localization with sensor selection in a wireless sensor network formed with low cost, energy efficient sensors
Düşük maliyetli enerji verimli duyargalar ile oluşturulan bir telsiz duyarga ağında kaynak konumlandırmasının duyarga seçimi ile gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 450552
  2. Yazar: VOLKAN TALHA DOĞUKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN MAŞAZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bir telsiz duyarga ağında (TDA) hedeflenen uygulamanın başarı ile gerçekleştirilmesinin yanı sıra, duyarga başına harcanan toplam enerji ve işlevsel kaynaklar gibi sistem kaynaklarının etkili kullanılması gerekmektedir. İncelenen sahada farklı uygulamalar için çok sayıda duyargaya ihtiyaç duyulabileceğinden, tüm sistemin maliyet etkin gerçekleştirilmesi için her bir duyarganın da düşük masrafla üretilmesi de önemlidir. Bu tezde, öncelikle özel yapılmış, az enerji tüketen ve düşük maliyetli, MSP430G2553 mikrodenetleyicisi ve nRF24L01+ haberleşme ünitesi tabanlı bir duyarganın geliştirilmesi amaçlanmıştır. Sonrasında geliştirilen bu duyargalar kullanılarak sade bir TDA sınama ortamı oluşturulmuş ve ışık kaynağının konum tespiti yapılmıştır. Duyargalar, ışık kaynağından ölçüm alırlar ve bir rastgele ortam erişim protokolüne göre ölçümlerini tümleştirme merkezine gönderirler. Bu protokole göre, bir duyarga ilk olarak ölçümünü bir eşik değerine göre kıyaslar. Eğer ölçüm eşik değerinin üstündeyse, ölçüm tümleştirme merkezine gönderilir. Bundan dolayı, tüm duyargalardan veri toplamak yerine ışık kaynağına yakın olan duyargalardan veri toplanması sağlanır. Farklı eşik seviyeleri altında, Ortalama Karesel Hata (OKH), veri gönderen duyarga sayısına bağlı olarak gösterilmiştir. Ayrıca, eşik değeri değiştikçe çakışmanın neden olduğu duyargaların yeniden iletim sayısı, iletim yapan duyarga sayısına bağlı olarak gösterilmektedir. Konum kestirimleri Matlab'te gerçek zamanlı olarak da gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In a Wireless Sensor Network (WSN), system resources, such as computational resources, the total node energy, need to be utilized effectively while executing the task of interest. Since a number of sensor nodes may be needed in various type of applications, it is also important to develop each sensor node in a cost effective manner. The purpose of this thesis is to develop a custom made, low power and cost-effective wireless sensor node based on a MSP430G2553 microcontroller and nRF24L01+ wireless transceiver module. Then, using these nodes, we form a WSN, and locate the position of a source emitting light. Sensor nodes receive measurements from the light source and sensor measurements are transmitted to the fusion center based on a random access communication protocol. Under this protocol, a sensor node first compares its measurement with a specific transmission threshold. If the measurement exceeds the threshold, then it is transmitted to the fusion center. So that rather than gathering all sensor measurements at the fusion center, we only collect data from the sensor nodes which are close to the light source. Under different transmission thresholds, we obtain the Mean Squared Error (MSE) of source location estimate as a function of the number of transmitting sensor nodes. We also obtain the total number of sensor retransmissions due to collisions with respect to number of transmitting sensor nodes as the value of the transmission threshold varies. Estimates of the source location are also presented in Matlab with real time visualization.