Investigation of the suitability of cassava flour and algal starch for bacterial cellulose production
Bakteriyel selüloz üretimi için kasava unu ve alg nişastasının uygunluğunun araştırılması
- Tez No: 450587
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK TÜRKER SAÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bakteriyel selülozların çevre, tıp, gıda ve elektronik gibi çeşitli alanlarda geniş ölçekte kullanımı söz konusudur. Bu çalışmada, iki karbon kaynağının bakteriyel selüloz üretimi için uygunluğu test edilmiştir. Nişasta bakımından zengin bir materyal olan kasava unu, nişasta içeriğinin glikoza hidrolizinden sonra bir karbon kaynağı olarak kullanılmak üzere test edilmiştir. Nişastanın mikroalg biyokütlesinin değerli bileşenlerinden biri olmasından dolayı, Chlorella vulgaris'ten sağlanan nişastanın hidrolizi ile elde edilen glikoz da bakteriyel selüloz üretiminde kullanılmak üzere test edilmiştir. Algin nişasta içeriği kasava ununa göre oldukça düşük olduğundan, nişasta içeriğini arttırmak amacıyla C. vulgaris üzerinde birkaç stres koşulu denenmiştir. Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma, kasava unu ve alg nişastası hidrolizatlarının Komagataeibacter hansenii tarafından bakteriyel selüloz üretiminde karbon kaynağı olarak kullanıldığı ilk çalışmadır. Glikoz (kontrol olarak), kasava unu ve alg nişastasından elde edilen bakteriyel selüloz (kuru ağırlık olarak) sırası ile 1.202±0.005 g.L-1, 1.138±0.004 g.L-1 ve 1.104±0.002 g.L-1 şeklindedir. Karakterizasyon çalışmalarının sonuçları, kasava unu ve alg nişastasının kullanımı ile üretilen bakteriyel selülozların, glikozdan elde edilen bakteriyel selüloz ile benzer morfolojik ve kimyasal özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bacterial celluloses have a wide range of applications in many areas such as environmental, medical, food and electronics. In the present study, the suitability of two carbon sources were tested for BC production. Cassava flour, as a starch-rich material, was tested to be used as a carbon source after the hydrolysis of its starch content to glucose. Since starch is among the valuable components of microalgal biomass, glucose obtained by the hydrolysis of starch from Chlorella vulgaris was also tested to be used in BC production. While algae has a lower starch content than cassava flour, several stress conditions were attempted to increase the starch content of C. vulgaris. To the best of our knowledge, the present study is the first report on the use of hydrolysates of cassava flour and algal starch as carbon sources in the production of BC by Komagataeibacter hansenii. BC yields on dry weight basis were 1.202±0.005 g.L-1, 1.138±0.004 g.L-1, and 1.104±0.002 g.L-1 from glucose (as control), cassava flour, and algal starch, respectively. The results of the characterization studies have revealed that the morphological and chemical characteristics of the BCs produced from cassava flour and algal starch were similar to the BC produced from glucose.