Aşağı Fırat ve Ceyhan havzaları Squalius bonaparte,1837 cinsine ait türlerin morfometrik ve meristik karakterlerinin analizi
Analysis of Morphometric and Meristic Characters of Squalius Bonaparte,1837 species on Lower Euphrates and Ceyhan Rivers Basins
- Tez No: 450597
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, 2008-2016 yılları arasında Fırat ve Ceyhan havzalarında dağılım gösteren Squalius türlerinin ve dağılım alanlarının belirlenmesi, morfolojik ve moleküler karakterler yardımı ile tanımlanması ve filogenetik ilişkilerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma kapsamında Ceyhan Havzasından Squalius kottelati ve Squalius spurius Fırat Havzasından ise Squalius lepidus, Squalius berak ve Squalius sp. olmak üzere 5 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin morfometrik ve meristik karakterleri ve sitokrom b (cyt b) gen bölgelerine ait baz dizilimleri de belirlenmiştir. Çalışma kapsamında Ceyhan ve Fırat havzaları için tüm populasyonlar bazında yapılan PCA analizleri istatistiksel anlamda önemli sayılabilecek bir farklılık işaret etmemektedir. Squalius spurius, S. berak ve S. kottelati türleri için farklı gen bölgeleri kullanılarak daha detaylı çalışılması gerektiği ve türlerin dağılım alanlarının kesin bir şekilde ayrılması için detaylı yeni çalışmalar yapılması gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out from 2008-2016 in order to determine, biogeographic distribution, morphologic and molecular characters and phylogeny of Squalius species in Ceyhan and Lower Euphrates basins. A total of 5 Squalius species determined from two river basin. Squalius kottelati and Squalius spurius determined in Ceyhan basin, Squalius lepidus, Squalius berak and Squalius sp. determined in Lower Euphrates basin. Morphometric and meristic characters, cytochrome b (cyt b) gene sequences were determined from 5 Squalius specimens. All populations for PCA analysis performed on the basis of Ceyhan and the Euphrates basins under study was not pointed to the significant differences in the statistical sense. Squalus spurius, S. berak and S. kottelati are required to be studied in particular using different gene regions and detailed studies should be carried out in order to precisely identify the distribution areas of species.