İkinci ürün teşvik politikalarının Aşağı Ceyhan Ovasındaki işletmelerin üretim ve verimlilik düzeyleri üzerine etkileri
The Impacts of the second cropping support policies on the production and productivity level of farm holdings in lower Ceyhan Basin irrigation project area of Adana
  1. Tez No: 50277
  2. Yazar: SERPİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ YURDAKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV öz Bu araştırmada, önce ikinci ürün destekleme politikaları ve kullanılan araçlar incelenmiştir. Daha sonra uygulanan bu politikaların Aşağı Ceyhan Ovası tarım işletmeleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma, Aşağı Ceyhan Ovasında tarla tarımı yapan işletmeleri kapsamaktadır. İşletmeler ikinci ürün yetiştirenler ve tek ürün yetiştirenler olarak iki gruba ayrılmıştır. Bu şekilde ikinci ürün tarımının etkileri karşılaştırmalı olarak çeşitli yönleriyle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Uygulanan teşvik politikalarının, ikinci ürün tarımının çiftçiler tarafından benimsenmesinde önemli etkisi olmuştur. Buna rağmen, özellikle destekleme fiyat ve alım politikalarının istikrarlı olduğunu söylemek mümkün değildir. İşletmelerde ikinci ürün tarımının birim alana kullanılan işgücü, değişen masraf ve üretim değerini fazlaca değiştirmediği belirlenmiştir. Buna karşın, brüt kar üzerine etkisinin önemli olduğu ve dolayısıyla işletme gelirlerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, ikinci ürün yetiştirilen işletmelerde arazi ve emek verimlilikleri daha yüksek bulunmuştur. Sermaye verimliliği açısından ise önemli bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the second cropping support policies and used policy tools were evaluated. Then, the impact of the policies on the second cropping farm holdings in the Lower Ceyhan Basin Irrigation Project area of Adana was investigated. This research covered the field crop producers. Farm holdings were classified into two groups. The first one second cropping farms and the second is single cropping farms. In this way, effects of the policies on various aspects of farm activities were comparatively studied. Implemented policy instruments have promoted adoption of double cropping. Especially price an purchase assurance given to the producers was the key factor. Although implementation of policy was not stable. It was found that second crop production had not been significantly chanced labour, variable cost and production value per unit area (ha). But it had positively effected gross profit and farm income. Additionally, at the second crop production farm, agricultural land and labour productivity were higher than conventional farms. There was no significant difference for capital efficiency between both farm groups.