Atatürk Üniveritesi Tarım İşletmesinde yetiştirilen değişik yaşlı tuj yapağılarının halı sanayi açısından bazı özelliklerinin tespiti
  1. Tez No: 45060
  2. Yazar: SİNAN KOPUZLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI EMSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Ziraat İşletmesi ' nde yetiştirilmekte olan Tuj koyunu yapağılarının fiziksel ve morfolojik Özelliklerini tesbit etmek ve bu özelliklerin ideal halı yapağısı standartlarına ne ölçüde uygun olduk larını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma materyali olarak; 59 adet üç değişik yaş (2, 3 ve 4) grubuna dahil Tuj yapağıları kullanılmıştır. Yapağı örnekleri her hayvanın omuz, kaburga ve but bölgelerinden 1994 yılı Temmuz kırkımından alınmıştır. Bu yapağı örneklerinde tespit edilen lüle ve elyaf uzun luğu, incelik, hakiki elyaf, heterotip elyaf, medullalı elyaf ve kemp elyaf oranları, kıvrım sayısı, 1 ve 5 dakikalık reziliyans değerleri, her iki sisteme göre sortiman sınıfları (ASTM ve Alman), randıman ortalamaları ve incelik dağılımı sırasıyla 2 yaşlılarda 10.118 cm., 12.80 cm., 32.67 u., ?575.313, %14.202, %8.131 ve %2.374, 3.176, ?,84.013 ve %90.322, C ve 48'S, %59.303, 14-88 u.; 3 yaşlılarda 11.261 cm., 14.744 cm., 35.271 u., %68.611, $16.833, U0.944 ve §3.611, 3.283, %88.863 ve %'92.188, D ve 44'S, %58.341, 14-86 u.; 4 yaşlılarda 12.207 cm., 13.573 cm., 38.861 u., 163.533, %14.250, %18.367 ve %3.783, 3.183, %84.206 ve %89.797, D ve 40'S, %59.74.5 ve 14-88 u. olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was carried out to determine the suitability of wool characteristics of the Tu j, raised at the Experimental Station of Atatürk University, to the standart of ideal carpet wool. In the study, as material, the wool samples from a total number of 59 ewes belonged to three different age grups, were used. The wool samples were taken from the shoulder, rib and thigh regions of the sheep at the shearing of July, 1994. In these xu u..^Uv. samples, staple and fiber length, fineness, true fiber, heterotype fiber, medullated fiber and kempy fiber percentages, number of crimp, resilience values, after 1 and 5 minutes of waiting period, quality number (according to ASTM and German system), clean fiber percentage were determined as 10.118 cm., 12.80 cm., 32.67 u., %75.313, ',',14.202, ?>8.131 and %2.374, 3.176, %84.013 and %90.322, C and 48'S, %59.303 for 2 years old of Tu j, respectively; 11.261 cm., 14.744 cm., 35.271 u., %68.611, %16.833, $10.944 and %3.611, 3.283, %88.863, and %92.188, D and 44 'S, ?,58.341 for 3 years old of Tu j, respectively; 12.207 cm., 13.573 cm., 38.861 u., %63.533, %14.250, %18.367 and ?,3.783, 3.183, %84.206 and %89.797, D and 40'S, %59.745 for 4 years old of Tu j, respectively.