Ozon teknolojisinin dokuma havlu kumaşlarda hidrofilite ve ağartma özelliğine etkisinin araştırılması
An investigation of ozone technology impact on woven towel fabrics in the hydrophilite and bleaching feature
- Tez No: 450618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmada ozon teknolojisinin tekstil ön terbiyesinde pamuk havlu kumaşlarda nişasta haşılının sökülmesine etkisi, havlu kumaşların hidrofilleşmesine katkısı ve ağartılması işlemleri ile ilgili olan kısmı araştırılmıştır. Terbiye işlemlerinin daha ekolojik hale getirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, 4 farklı gramajdaki pamuk havlu numuneler üzerinde farklı ozon gazı akış hızlarında ve farklı ozonlama sürelerinde numuneler üzerinde meydana gelen hidrofilleşme durumu deneysel çalışmalar yapılarak incelenmiştir. Haşılı sökülmüş numune havlu kumaşlar üzerinde ozonlamanın renk giderimindeki etkinliği laboratuvar çalışmaları ile incelenmiştir. Ham pamuk havlu kumaşlar üzerinde enzimatik hidrofilleştirme ve hidrojen peroksit ağartması yapılmıştır. Tüm ozon teknolojisi ile yapılan işlemler geleneksel yöntemlerle kıyaslanmıştır. Ozonlama işlemi ile pamuk havlu kumaş numuneleri üzerinde meydana gelen beyazlık derecesi incelenmiştir. 9 ay bekletme süresi sonunda numunelerin ölçülen beyazlık derecelerinde yaklaşık olarak %12 oranında düşüş gözlenmiştir. Sonuç olarak ozon teknolojisi ile pamuk havlu kumaş terbiyesinde kimyasal malzemelerle yapılan işlemler yapılmış aynı sonuçlar hatta daha iyi sonuçlar alınmıştır. Dolayısı ile ozon yeni birçok yöntemle birlikte desteklendiği takdirde tekstilin çoğu alanında ekolojik ve ekonomik çözümler sağlayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we wanted to see the effect of ozone technology in cotton terry fabric to remove the starch sizing on the textile pretreatment, contribution to terry fabric of being hydrophilic, and the part of related to the operations bleaching of terry fabrics was investigated. Finishing process is aimed to be more ecological. In the study, different ozone gas flow rates experimented on cotton towels in different samples in four different weight and occurred on samples at different ozonation time for being hydrophilic status were examined with the experimental studies. The sizing removed samples were analyzed by laboratory studies on the effectiveness of ozonation color removal on terry fabric. Raw cotton terry cloth on enzymatic scouring and hydrogen peroxide bleaching are made. All transactions made with ozone technology were compared with conventional methods. Whiteness occurred on the cotton terry fabric samples with ozonation process were investigated. At the end of the 9 months waiting period measured degree of whiteness of the samples was observed decrease of approximately 12%. As a result, the same results have been made transactions with chemical materials as cotton towel fabric finishing with ozone technology has been even better results. It was understood that in most areas of the textile ecological and economic solutions will ve provided if many ozone is supported with the new methods.