Mikro/nano kabarcık ozon teknolojisi ile ikinci peyniraltı sularının arıtılması
Treatment of secondary whey with micro/nano bubble ozone technology
- Tez No: 850529
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada ülkemizde süt endüstrisi atıklarından loraltı suyunun KOİ ihtiyacının giderilmesinde enolizasyon ve mikrokabarcık ozon teknolojisinin tek başına ve diğer okside edici uygulamalar (hidrojen peroksit ve ultraviyole-C) kombine etkisine bakılmıştır. Bu amaçla endüstriyel uygulamalar benzer şekilde laboratuvar koşullarında lor peyniri üretilmiş, elde edilen lor altı suları önce farklı pHlarda (9, 10, 11 ve 12) enolizasyon işlemine tabi tutulmuştur. Bu işlem ile pH yükseldikçe loraltı sularının laktoz oranlarının azaldığı ve buna bağlı olarakta KOİ değerlerinin düştüğü belirlenmiştir. En büyük azalmalar 12 pH da gerçekleşmiştir. Daha sonra 12 pH da enolizasyon işlemine tabi tutulmuş loraltı sularına sırasıyla mikro/nano ozon gazı kabarcığı (/O3), mikro/nano ozon gazı kabarcığı+hidrojen peroksit (/O3+H2O2) ve mikro/nano ozon gazı kabarcığı+hidrojen peroksit+ultraviyole C (/O3+H2O2+UV-C) teknikleri ile 8 saat uygulama yapılmıştır. Deneme örneklerinde renk özellikleri (L*, a*, b* ve C*), pH, elektrik iletkenliği ve kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) belirlenmiştir. Sonuçlar 12 pH'da enolizasyonun büyük ölçüde tamamlandığın ve bunun sonucunda loraltı suyunda bulunan laktozun %80'nin üzerinde giderildiği saptanmıştır. Laktozun giderilmesi ile başlangıç KOİ değerinde %25-30 civarında azalma gözlenmiştir. Enolizasyon sonrasında lor altı sularının farklı oksidasyon yöntemler ile muamelesi sonucunda renk giderimi açısından en hızlı ve etkili olan tekniğin, /O3+H2O2 olduğu görülmüştür. Enolizasyon ve /O3+H2O2 uygulaması ile KOİ değerlerinde başlangıç değerine göre %66'lık bir azalma sağlanmıştır. Bütün oksidasyon uygulamalarında enolizasyon oluşan kahverengileşme giderilmiş ve L*, a*, b* ve C* değerleri başlangıç düzeylerine geri döndürülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of enolization and microbubble ozone technology alone and other oxidizing applications (hydrogen peroxide and ultraviolet-C) in meeting the COD need of Loraltı water, one of the dairy industry wastes in our country. For this purpose, Lor cheese was produced under laboratory conditions similar to industrial applications, and the obtained Lor whey was first subjected to an enolization process at different pHs (9, 10, 11, and 12). With this process, it has been determined that as the pH increased, the lactose ratios of the Lor whey decreased, and accordingly, the COD values decreased. The most significant reductions occurred at pH 12. Then, micro/nano ozone gas bubble (/O), micro/nano ozone gas bubble + hydrogen peroxide (/O3+H2O2) and micro/nano ozone gas bubble + hydrogen peroxide + ultraviolet C (/O3+H2O2+ UV-C) techniques were applied for 8 hours to the Lor whey subjected to enolization process at 12 pH, respectively. In the experimental samples, color properties (L*, a*, b* and C*), pH, electrical conductivity and chemical oxygen demand (COD) were determined. The results showed that enolization was completed mainly at pH 12, and as a result, more than 80% of the lactose in the subwater was removed. A decrease of 25-30% in the initial COD value was observed with the removal of lactose. As a result of the treatment of curd waters with different oxidation methods after enolization, it was seen that the fastest and most effective technique in color removal was /O3+H2O2. Enolization and /O3+H2O2 application achieved a 66% reduction in COD values compared to the baseline value. In all oxidation applications, the browning caused by enolization was removed, and the L*, a*, b*, and C* values were returned to their initial levels.