Developing artificial corneal endothelium micro-environment using bioinspired approach
Biyoesinlenme yaklaşımıyla yapay kornea endotelyum mikro-çevresinin geliştirilmesi
- Tez No: 450650
- Danışmanlar: DOÇ. BORA GARİPCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Biotechnology, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, kornea endotelyumun altında bulunan tabakanın sertliği ve kimyasal yapısı taklit edilerek ve endotelyumun topografisinden esinlenilerek sağlıklı kornea endotelyumu mikroçevresi hazırlanmıştır. Descemet membranın 20 ila 80 kPa sertlik aralığında poliakrilamid hücre substratları sentezlenmiştir. Kornea endotelyum hücrelerinin çoğunlukla altıgen olan 20um çapında ve 4um derinliğinde şekillerinden esinlenilerek silikon kalıplar üzerinde fotolitografi tekniğiyle altıgen desenler olusturulmuş ve bu desenler yumuşak litografi yöntemiyle substratlara aktarılmıştır. Üzerlerinde altıgen desenler bulunan PAAm hidrojeller endotelyumun mikroçevresini biyokimyasal olarak da taklit edebilmek için tip 4 kolajen, hyaluronik asit, tip 4 kolajen ve hyaluronik asit karışımlarının farklı oranlarıyla modifiye edilmiştir. Kimyasal modifikasyonlar Fourier Dönüsümlü Infrared Spektrofotometre (FTIR), Su Temas Açısı Ölçümleri (WCA) ve Immunofloresans görüntüleme yöntemleriyle doğrulanmıştır. Karakterizasyon aşamasından sonra, kornea endotelyum hücrelerinin hazırlanan bu substratlar üzerinde tutunması, canlılığı ve morfolojileri incelenmiştir. Hücre kültürü çalışmalarının sonuçları substratların yüzey topografilerinin hücre morfolojisini değiştirmekle birlikte canlılığı önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir. Buna ek olarak, substrat yüzeyinin kimyasal bileşiminin hücre tabakası oluşturulmasında önemli bir parametre olduğu gösterilmiştir. Bu sonuçlar, kornea iyileştirilmesinde hücre tabakalarının klinik uygulamalarında biyotaklit ve biyoesinlenmiş stratejilerin kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, micro-environment of healthy corneal endothelium was prepared by mimicking the stiffness and chemistry of underlying layer of endothelium, and inspiring from topography of corneal endothelium. Polyacrylamide (PAAm) hydrogel cell substrates were synthesized with in the stiffness range of Descemet's membrane's elastic modulus value of 20-80 kPa. Hexagonal patterns with dimensions 20m in diameter and 4m in depth which inspired from mostly hexagonally shaped corneal endothelial cells (CECs) were created on silicon wafer mold via photolithography and transferred to PAAm hydrogels by using soft lithography technique. PAAm hydrogels which have hexagonal patterns were modified with Collagen IV (Col IV), hyaluronic acid (HA) and different amount mixtures of Col IV and HA to mimic corneal endothelium biochemically as well. Chemical modifications were confirmed with Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Water Contact Angle (WCA) Measurements and Immunofluorescence imaging. After characterization, adhesion, viability and morphology of corneal endothelial cells on these substrates were investigated. The results of cell culture studies indicate that surface topography of substrates enhances cell viability significantly while altering cell morphology. Moreover chemical composition of substrate surface was shown to be an important parameter for growing cell sheets. These results provide a proof of concept for biomimetic and bioinspired strategies for corneal recovery through clinical translations of cell sheet growth approaches.