Developing an artificial neural network (ANN) model to predict official construction projects performance in Iraq
Irak'ta resmi inşaat projelerinin performansını öngörmek için yapay sinir ağı (YSA) modeli geliştirilmesi
  1. Tez No: 768187
  2. Yazar: MOHAMMED HASHIM NIMER NIMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Proje performansını izlemek ve değerlendirmek için ana strateji, Irak'taki proje yöneticileri için önemli bir görev olarak kabul edildi. Beklenen ve gerçekleşen değerleri (PV ve AC) ve ayrıca TÜFE maliyet performans endeksini karşılaştırarak ortak hedefi temsil eder. Geleneksel yöntemler, bireylerin performans seviyeleri arasındaki farklılıkları yakalayamaz. ancak, inşaat süreci varyasyonunu izlemek için temel algoritmayı oluşturmak ve geliştirmek için bir yapay sinir ağı (YSA) örüntü tanıma yaklaşımı kullanıldı. Bu projedeki maliyet faktörleri, önceki bilgiler kullanılarak faktör sıralamasını derecelendiren belirli kriterlere göre seçilmiştir ve eğitim için bir veri seti oluşturmak için Monte Carlo yöntemi kullanılmıştır. Mevcut yöntem, bir projenin başarısının dinamik bir tahminini yapmak için bir evrimsel proje başarı tahmin modeli kullanmıştır. Var olan bağlantıların tahminine uygulanabilecek bir grup istatistiksel tekniği ifade eder.
Özet (Çeviri)
The main strategy to monitor and assess the project performance considered an essential task for project managers in Iraq. It represents common target by comparing anticipated and actual values (PV and AC), as well as the CPI cost performance index. Traditional methods are unable to capture differences between individuals' performance levels. but, using an artificial neural network (ANN) pattern recognition approach was used to create and develop the baseline algorithm for monitoring construction process variation. The cost factors in this project have been selected according to the specific criteria which rated the factor rank using previous information, and for training, the Monte Carlo method is used to create a dataset. The current method used an evolutionary project success prediction model in order to make a dynamic prediction of the success of a project. It refers to a group of statistical techniques that may be applied to the estimation of the connections that exist