SKBR3 meme kanseri hücre hattında zebularinin apoptotik yolakta görev alan kaspaz-3, kaspaz-8, ve kaspaz-9 üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of zebularine effect on caspase-3, caspase-8 and caspase-9 involved in apoptotic pathway in SKBR3 breast cancer cell line
- Tez No: 450653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
DNA metil transferaz inhibitörü (DNMTi) olan nükleotid analogları apoptoz ile ilişkili genlerin ve metilasyon ile susturulan tümör baskılayıcı genlerin ekspresyonunu yeniden düzenleyebilir. Böylece, tümör hücrelerinde apoptoz oluşumu tetiklenebilir. DNA metil transferaz inhibitörü olan (sitidin analogu) zebularin bu ajanlardan birisidir. Bu çalışmada zebularinin SKBR-3 meme kanseri hücre hattında sitotoksisite ve apoptoz mekanizması üzerine olan etkilerini analiz etmeyi amaçladık ve bu çalışma literatürde bu konudaki ilk çalışma olduğundan önemlidir. Çalışmada kullanılan SKBR-3 hücreleri %10 FBS ve %1 penisilin/streptomisin içeren DMEM besiyerinde uygun kültür ortamında büyütülmüştür. Zebularinin hücre canlılığı, hücre büyümesi, hücre transformasyonu ve hücre göçü üzerine etkilerinin araştırılması için, sırasıyla MTT deneyi, sağkalım deneyi, soft-agar koloni oluşum deneyi ve yara iyileşmesi deneyi gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda, apoptotik mekanizmadaki etkilerini anlamak için, bisülfit modifikasyonu sonrasında metilasyon spesifik HRM (MS-HRM) ile kaspaz-3, kaspaz-8 ve kaspaz-9'un metilasyon analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
DNA methyl transferase inhibitor (DNMTi) nucleotide analogues can reorganize the expression of the genes related to apoptosis and tumour suppressor genes which are silenced by methylation. Thus, it can trigger apoptosis formation in tumour cell. Zebularine which is DNA methyl transferase inhibitor (cytidine analogue) is one of these agents. This study aimed to analyse the effects of zebularine in SKBR3 breast cancer cell line on cytotoxic and apoptotic mechanism and it is important in the sense that it is the first study on the issue in the literature. SKBR3 cell line used in the study is grown at DMEM medium. In order to evaluate the effects of Zebularine on cell viability, cell growth, cell transformation and cell migration, MTT assay, cell survival assay, soft agar colony formation assay, wound healing assay were done respectively. At the same time, in order to understand the effects on apoptotic mechanism, Methylation Sensitive High Resulation Melting (MS-HRM) was done for the methylation analysis of caspase-3, caspase-8 and caspase-9 genes after bisulphite modification.