Amino acid conjugated alginate-graphene oxide scaffolds
Amıno asıt ımmobılıze aljınat/grafen oksıt doku ıskelesı
  1. Tez No: 450652
  2. Yazar: ECEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA GARİPCAN, YRD. DOÇ. DR. AYŞE AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, yara tedavisinde kullanılabilinecek biyouyumluluk, yüksek mekanik kuvvet, kararlılık, yüksek emicilik ve pozitif hücre tepkisi özellikleri gelismis düz aljinat ve aljinat/grafen oksit (GO) kompozit 3B gözenekli yapıda doku iskeleleri üretilmis ve karakterizasyonu yapılmıstır. Aljinat (Al) ana polimer olarak kullanılırken, GO mekanik kuvveti ve kararlılıgı arttırıcı yardımcı malzeme olarak kullanılmıstır. Biyouyumlulugu arttırmak amacıyla L-Sistein GO yapısına immobilize edilmistir. Ilk önce, iyonik çapraz baglama (CaCl2 çapraz baglayıcı) ve liyofilizasyon yöntemiyle düz Al doku iskeleleri üretilmistir. Sonrasında yapıya sabit oranda (1mg/ml) GO eklenip farklı çapraz baglayıcı konsantrasyonları (0.01-0.03 M) kullanılarak kompozit Al/GO doku iskeleleri üretilmek suretiyle optimum çapraz baglayıcı konsantrasyonu belirlenmistir. 0.03M seçilerek devam edilmis ve farklı GO konsantrasyonlarında (0.5- 2 mg/ml) doku iskeleleri üretilerek optimum GO konsantrasyonu belirlenmistir.0.5 mg/ml seçilerek devam edilmis ve GO yapısına L-Sistein (1:1 oranında) immobilize edilerek Al-3/CysGO-0.5 doku iskeleleri üretilmis ve biyouyumluluk artısı amaçlanmıstır. Al/GO doku iskelelerinin karakterizasyonu için FTIR ve SEM yöntemleri kullanılmıs, liyofilizasyon öncesi hidrojellerin viskoelastik özellikleri reometre yardımı ile analiz edilmistir. Fibroblast hücrelerinin canlılıgı MTT analiz yöntemi ile ölçülmüstür. Sonuçlara gore, gözenekli yapıda, yüksek emicilikte, daha stabil ve biyouyumlu bir malzeme elde edilmistir. Yapıya GO eklenmesi mekanik kuvveti ve kararlılıgı, L-Sistein ise biyouyumlulugu arttırmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fabrication and characterization of neat alginate and alginate/graphene oxide (GO) composite 3D porous scaffolds were investigated in order to achieve a material suitable for wound care applications with enhanced properties such as biocompatibility, high mechanical strength, stability, high absorbance and positive cell behaviour. Alginate (Al) was used as the main polymer and GO was used as additive. L-Cysteine (Cys) was conjugated on GO in order to enhance biocompatibility. Initially, neat Al scaffolds were fabricated by ionic crosslinking (CaCl2 as cross-linker) and lyophilisation. Then GO (1mg/ml) was added to the structure and Al/GO scaffolds with different crosslinker concentrations (0.01-0.03 M) were fabricated in order to determine optimal crosslinker concentration. Next, 0.03M crosslinker concentration was kept constant and scaffolds with different GO concentrations (0.5-2 mg/ml) were prepared in order to determine optimal GO concentration. Finally, Cys was immobilized to GO (1:1 ratio) and Al-3/CysGO-0.5 scaffold was fabricated. FTIR and SEM were used for the characterization of Al/GO scaffolds. Swelling ratio and porosity were investigated by conducting swelling test. Viscoelasticity of the non-lyophilized hydrogels was investigated with rheometry method. Viability of fibroblast cells was investigated by MTT assay. According to the results, adding GO to the structure provided stability and immobilization of Cys increased biocompatibility, and a porous, more stable material with high absorbance, biocompatibility and positive cell response was obtained.