Ticari ve doğal adsorbanlar kullanılarak tekstil boyası giderimine yüzey aktif maddelerin etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of surfactants on removal of textile dye using by commercial and natural adsorbents
  1. Tez No: 450658
  2. Yazar: MUHAMMET NURİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA SİLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, malachite green boyasının giderim kapasiteleri bir fungus olan Trametes versicolor ve ticari bir adsorbent olan aktif karbon kullanılarak kesikli adsorpsiyon prosesi ile incelenmiştir. Kesikli sorpsiyon çalışmaları 1 g/L adsorbent miktarı varlığında 20°C'de ve 100 rpm karıştırma hızında gerçekleştirilmiştir. Adsorpsiyon denemelerinde başlangıç boya derişimi etkisi çalışılmış ve malachite green için 5-80 mg/L aralığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar her iki sorbent içinde boya başlangıç derişimi arttıkça biyosorpsiyon kapasitesinin arttığını göstermektedir. Bununla birlikte, katyonik yüzey aktif maddeler varlığında sorbentlerin giderim kapasiteleri azalırken anyonik yüzey aktif maddeler varlığında giderim kapasiteleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, malachite green removal capacity of biosorbent fungi namely, Trametes versicolor and adsorbent namely active carbon was evaluated through batch adsorption assays. Batch sorption experiments were performed at 20°C, and 100 rpm taking biomass amount of 1 g/L. Adsorption trials were carried out as function of initial dye concentration within range of 5 to 80 mg/L for malachite green. Results revealed the biosorption capacity of both sorbents significantly increased as the initial concentration of dye was raised in the medium. Whereas, adsorption capacity of sorbents significantly decline in presence of cationic surfactants and removal percent of the biosorbents biomass demonstrated a significantly higher in the presence of anionic surfactans.