Alternatif enerji kaynaklarının sezgisel bulanık Topsis yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of alternative energy sources by intuitionistic fuzzy Topsis method
  1. Tez No: 450674
  2. Yazar: ELİF DAMGACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde hızla artan dünya nüfusu ve endüstrileşme ile enerji gereksinimi de giderek artmaktadır. Enerjinin sürdürülebilir, güvenilir, temiz ve alternatif kaynaklardan temin edilebilir olması ve verimli kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle Türkiye'deki mevcut alternatif enerji kaynaklarının en iyi şekilde seçilmelidir. Enerji kaynaklarının seçimi, birden çok alternatifin (enerji kaynağının) birden çok kritere göre birden çok karar verici tarafından değerlendirilmesinden ötürü bir çok kriterli grup karar verme problemidir. Bu çalışmada, Sezgisel Bulanık Topsis Karar Verme Metodunun Türkiye için yenilenebilir enerji kaynaklarının seçiminde güncel bilgilerin ve belirli kriterlerin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu kriterler akademisyenler tarafından birbiri ile izafi olarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen bilgilerle yenilenebilir enerji kaynakları için kriterlerin önem düzeyleri , ağırlıkları ve alternatiflerin sıralama değerlerini belirleyen yakınlık katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, energy requirement is gradually increasing with rapidly augmenting world population and industrialization. Energy should be sustainable, safe, clean, and provided by alternative energy resources, and it should be used efficiently. Because of that reason, present alternative energy resources in Turkey should be chosen in the best way. The choice of energy resources is a multi-criteria group decision-making because of the evaluation of many alternative energy resources to many criteria by many decision-makers. In this study, it is aimed that determining some criteria and current information about choosing renewable energy resources of Topsis Intuitive Fuzzy Decision Making Method for Turkey. These criteria were compared to each other relatively by academics. The significance of the criteria, weights and determining the value of alternative proximity ranking coefficients were calculated with the information obtained for renewable energy sources.