Veri merkezlerinde büyük boyutlu verilerin taşınması sürecinde yazılım tanımlı ağların (SDN) kullanımı
Using software defined networks (SDN) in datacenters during elephant flows transfer
  1. Tez No: 450675
  2. Yazar: ÖNDER ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. MURAT HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Veri merkezlerinde işlenen veri miktarının katlanarak arttığı günümüzde, ihtiyaçların kesintisiz ve kısa zamanda karşılanabilmesi için ağ yöneticileri yeni arayışlar içerisine girmişlerdir. Değişik tiplerdeki verilerin son derece dinamik bir yapıda, farklı yollardan, farklı şekillerde taşınabilmesi ağ yapılandırmasının sıklıkla değişimini gerektirmektedir. Bu dinamik yapıya ağ yöneticilerinin elle müdahalesi artık yetersiz kalmaktadır. Yazılım Tanımlı Ağlar (Software Defined Networks-SDN), bu ihtiyaca karşılık verebilmektedir. Basit manada, kontrol ve veri düzlemini birbirinden ayırarak, ağda programlama yapılabilmesine imkan tanıyan ve ağ resmini görerek değişen durumlara hızlı tepki verebilen SDN, yeni nesil ağlara büyük bir esneklik kazandırmıştır. Bu çalışmada veri merkezlerindeki az sayıdaki büyük boyutlu trafik akışlarının (elephant flow), diğer trafik akışlarını kesmeden ya da gecikmeye uğratmadan gerçekleştirilebilmesi amacıyla, bir veri merkezindeki büyük boyutlu veri akışlarını tespit eden ve bu akışlara ayrılan trafik önceliğini düşürerek, veri merkezindeki olağan trafik akışlarını daha hızlı bir biçimde taşınmasını sağlayan bir POX kontrolcüsü tasarlanmıştır. Tasarlanan kontrolcü, Mininet benzetim ortamında oluşturulan bir veri merkezinde test edilmiştir. Kontrolcünün aktif olduğu ve olmadığı durumlar karşılaştırıldığında küçük boyutlu akışlar (mice flows) için kullanılabilir bant genişliğinde %12,47 oranında bir iyileşme olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While data processed in data centers is exponentially increasing, network administrators investigate new ways to make data flow reliable and fast. Transfer of data in different forms and from various routes in highly dynamic structure also requires frequent changes in network configuration. Handling this issue manually by network administrators is not satisfactory anymore. Software Defined Networks (SDN) may respond this requirement. SDN, which allows network programming by basically separating control plane and data plane, also reacts quickly to changing circumstances by seeing the network picture and provides great deal of flexibility to the new generation networks. In this thesis, in order to transfer elephant flows, which is very few in number, a POX controller that detects elephant flows and moves normal traffic in a datacenter more quickly without cutting and slowing the normal traffic by reducing the priority which has been allocated to these flows, has been designed. This controller has been tested in a datacenter which is simulated in Mininet. When the situations that controller is active and inactive is compared, it has been observed that available bandwidth for mice flows enhanced by 12,47%.