PCL/halloysit film hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of PCL/halloysite film
  1. Tez No: 450690
  2. Yazar: GÜLCE ÇAKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL DİLSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda biyobozunur ve biyouyumlu malzeme alanında, yeni malzemelerin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Malzemenin biyobozunurluk özelliği son zamanlarda oldukça artış gösteren çevre sorunlarına karşı çözüm getirirken; biyouyumluluk özelliği ise canlı vücuduna hiçbir zarar vermeden malzemenin işlev görebilmesini sağlamaktadır. Bu özellikleri sağlayan polimerler arasında yer alan polikaprolakton, sahip olduğu diğer özellikler sayesinde çalışmalarda ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada halloysit kilinin yüzeyi 3-aminopropiltrimetoksi silan (APS) ve 3-glisidoksipropiltrimetoksi silan (GPS) ile modifiye edilip polikaprolakton matrisine katılarak HNT/PCL ve m-HNT/PCL nanokompozit malzemeleri çözelti dökme yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen nanokompozitlerin fiziksel ve termal özellikleri FT-IR spektroskopi, differansiyel taramalı kalorimetre (DSC), atomik kuvvet mikroskobu (AFM), temas açı ölçümleri, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve termal gravimetrik analiz (TGA) yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. FT-IR sonuçlarından HNT kilinin yüzeyinin başarıyla modifiye edildiği görülmüştür. Elde edilen veriler incelendiği zaman PCL yapısına modifiye kil katılmasıyla termal özelliklerin iyileştiği, %1'lik kil oranının yapıyı değiştirmediği, %5'lik kil oranında ise plakaların iç içe geçtiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, lots of studies are made in order to develop new materials in the field of biodegradable and biocompatible materials. The biodegradable properties of the material make a solution for environmental problems; the biocompatible properties can also provide the materials act without any harm to human body. Polycaprolactone, which is involved in these polymers, come into prominence in studies thanks to other features. In this study, the modified halloysite (HNT) with 3-aminopropyl-trimethoxysilane (APS) and 3-glycidoxypropyl-trimethoxysilane (GPS) and non-modified HNT were added to the polycaprolactone (PCL) matrices to prepare HNT/PCL and m-HNT/PCL nanocomposites via solvent casting method. The physical and thermal properties of synthesized nanocomposites were characterized by using FTIR spectroscopy, differential scanning calorimetry (DSC), contact angle measurements, atomic force microscopy (AFM), scanning electron microscopy (SEM) and thermal gravimetric analysis (TGA). FT-IR results show that the surface of HNT was successfully modified. The results showed that the thermal stability of nanocomposite films could be improved due to a good interfacial interaction between the modified HNT and PCL matrix. Also, addition of 1% HNT did not change the surface structure, but it was observed that the plates are intertwined in addition of 5% HNT.