Üretilen ölçüler ve integraller
Generated measures and integrals
- Tez No: 450693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Newtonyan olmayan kalkülüsün yapıtaşı olan, α-aritmetik adı verilen sistemler daha geniş bir perspektiften incelenmiş ve örneklerle zenginleştirilmiştir. Üretilen ölçü ve üretilen dış ölçü kavramları tanımlanmış ve bazı özelliklerinden bahsedilmiştir. Bir sonraki bölümde ise üretilen Lebesgue integrali tanımlanmış, integrallenebilirlik kavramı irdelenmiş, bunlara ek olarak da integral teorisinde önemli bir yere sahip olan Levi teoremi, Fatou Lemması ve Lebesgue Basın Yakınsaklık Teoremi bu yeni integrale göre yorumlanmıştır. Ayrıca üretilen Riemann integrali tanımlanmış ve son olarak da üretilen Lebesgue integrali ile arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, systems called α-arithmetic, which are building blocks of non-Newtonian calculus were investigated in a deep perspective and enriched with examples. Generated measure and generated outer meusere were defined, and also some properties were mentioned. Generated Lebesgue measure was defined. The concept of integrability was scrutinized. Besides, Levi's Theorem, Fatou's Lemma and the Lebesgue Dominated Convergence Theorem, which has an important role in integral theory, were interpreted according to these new integrals. Furthermore, generated Riemann integral was defined and finally the relation between generated Riemann integral and generated Lebesgue integral was examined.