Mesleki ve teknik eğitimde kazandırılan yeterliliklerin ulusal mesleki yeterlilikler ile uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of compliance with national professional competence in vocational and technical education qualifications the gained
  1. Tez No: 450694
  2. Yazar: MUSTAFA DAŞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma; Türkiye'de Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı Mekatronik Dalında eğitim veren Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Makine Teknolojileri Alanı Bilgisayarlı Makine İmalatı (CNC) Dalında eğitim programının uygulandığı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerindeki eğitim programlarının Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından kabul edilen ulusal mesleki yeterliliklere uyumunun değerlendirilmesini kapsamaktadır. Örneklem olarak aldığımız Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde uygulanmakta olan Makine Teknolojileri Alanı, Bilgisayarlı Makine İmalatı Dalı (CNC) ile Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Alanı Mekatronik Dalı Eğitimlerinde uygulanan program ve dersler incelendiğinde; dal programlarının Anadolu Teknik Lisesi ve Anadolu Meslek Lisesi olarak planlandığını görmekteyiz. Hâlihazırda Anadolu Teknik Liselerinde gösterilen derslerin yaklaşık %70'lik kısmının genel kültür, (iyi vatandaş ve iyi insan yetiştirmeye yönelik dersler olduğunu) %30'luk kısmının ise temel ve seçmeli meslek derslerinden oluşurken, Anadolu Meslek Liselerinde ise %30 genel kültür, %70 ise meslek derslerinden oluşmaktadır. Bu çalışmamız MYK tarafından hazırlanan ulusal meslek standartlarından CNC programcısı ile otomasyon sistemleri programcısı meslek dalları diplomaların/belgelerin avantajlı ve dezavantajlı yanlarının değerlendirilmesiyle sınırlanmıştır. Anket uygulamamıza 455 gönüllü (yönetici, şef ve öğretmen) katılmıştır. Elde edilen bulguların mesleki ve teknik eğitimde kazandırılan yeterliliklerin ulusal mesleki yeterlilikler ile uyumu konusunda önemli olduğu tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen araştırmaya göre eksikliklerin önemli sebeplerinin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim programlarının dal esasına göre düzenlenmiş olması, mesleki yeterlilik kurumunda ise programların mesleki yeterliliklere göre düzenlenmiş olmasından kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılanların %47,7'si (232 kişi) sekiz yeterlilik seviyeli Avrupa Yeterlilikler Çerçevesi hakkında bilgi sahibi olmadığı da görülmüştür
Özet (Çeviri)
This thesis aims the evaluation of conformity of educational programs in Turkey between the National Vocational Competences admitted by Vocational Qualification Institute and the educational programs in Industrial Automation Technologies Field Mechatronic Branch and Machinery Technologies Field-Computer Numerical Control Branch in countrywide Vocational and Technical Anatolian High Schools. When examining the programs and courses applied in the fields of CNC, Machine Technologies, Mechatronics and Industrial Automation Technologies which are applied in the vocational and Technical Anatolian High Schools that we have taken as a sample; Branch programs are planned as Anatolian Technical High School and Anatolian Vocational High School. Currently, approximately 70% of the lessons shown in Anatolian Technical High school consist of general knowledge (lessons devoted to raise a good citizen and a good person), 30% are in main and elective vocational lessons, while at Anatolian Vocational High schools, 30% of the lessons are genarel knowledge ,70% consist of vocational lessons .On the other hand, National Vocational Standards admitted by Vocational Qualification Institute is compared with CNC programmer and Automation Systems Programmer in vocational branches. Thus, advantages and disadvantages of certificates and diplomas will be evaluated. 455 volunteers took part in the survey (administrators, chiefs and teachers). The findings showed that compability of competences provided in Vocational and Technical Education with national vocational competences are significant. In this study, it is concluded that main reason for shortcomings were because of vocational and technical education programs under Ministry of Education are planned for branches while it is planned for vocational competence in Vocational Qualification Institute. Moreover, in the survey, it is observed that 47,7 percent of the participants (232 people) didn't have knowledge about European Qualifications with eight proficiency levels.