Farklı boyut ve malzemeye sahip çift takviyeli yapıştırma bağlantılarının dayanımlarının araştırılması ve Taguchi yöntemi ile optimizasyonu
Investigation of the resistance of double reinforced adhesion connections with different dimensions and materials, and optimization of their resistance using Taguchi method
  1. Tez No: 450696
  2. Yazar: MEHMET ŞÜKRÜ ADİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KILIÇKAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapıştırma bağlantılarının kullanımı cıvata, perçin, kaynak ve lehim gibi geleneksel birleştirme yöntemlerine göre uygulamadaki kolaylığı, düşük maliyeti ve hafifliğinden dolayı malzemelerin birleştirilmesinde özellikle bağlantı güvenirliliğinin gerektirdiği uzay, havacılık, otomotiv, inşaat ve deniz sanayinde yapıştırıcıların kullanımı giderek artmaktadır. Yorulma dayanımının yüksek olması, deniz suyu korozyonuna karşı dayanıklı olması ve hafifliğinden dolayı alüminyum alaşımları ve yüksek tokluk, kırılma dayanımı, hafif olmaları ve aynı zamanda yüksek özgül dayanım ve iyi boyutsal özellikleri koruması vb. özelliklerinden dolayı cam elyaf takviyeli kompozit malzemeler çok yaygın kullanım alanı bulmaktadır. Bu tez çalışmasında, 4 mm kalınlığında, 70 mm uzunluğunda ve 25, 30, 35 mm genişliğindeki AA-5083 Alüminyum alaşımının DP-460 yapıştırıcısı kullanılarak AA-5083 ve cam elyaf takviyeli kompozit (EP GC 201) yama malzemesi ile oluşturulan bağlantının çekme kuvvetleri deneysel olarak bulunmuştur. Çekme deneyinden elde edilen veriler daha sonra Taguchi Metodu ve ANOVA analizi kullanılarak maksimum çekme kuvvetini veren yapıştırma parametreleri bulunmuştur. Deneysel sonuçlardan ve ANOVA analizinden yapıştırma bağlantısının çekme kuvveti üzerine en büyük etkiye sahip parametrenin yama bindirme boyu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of adhesive joints is increasing in aerospace, aviation, automotive, construction and marine industries that necessitates connection reliability in adhering the materials, due to their easy to apply properties, low-costs and lightweights compared to traditional jointing methods such as bolts, rivets, welding and soldering. Due to the high fatigue strength, resistance to seawater corrosion and light weight, aluminum alloys; and with their high satiety, fracture strength, light weight, and high specific strength and good dimensional stability etc. properties glass fiber reinforced composite materials have widespread uses. In this thesis study, the tensile forces of AA-5083 and glass fiber-reinforced composite (EP GC 201) patch material were experimentally measured using a DP-460 adhesive of AA-5083 Aluminum alloy of 4 mm thickness, 70 mm length and 25, 30, 35 mm width. The data obtained from tensile test were then considered in finding the bonding parameters that yield the maximum tensile strength using Taguchi Method and ANOVA analysis. From the experimental results and the ANOVA analysis it was determined that the parameter having the greatest influence on the pulling force of the bonding link is the patch overlay length.