Hafif agregalar kullanılarak yalıtım özelliği yüksek duvar yapı malzemelerinin geliştirilmesi, ısıl ve ses performanslarının incelenmesi
The development of high insulation building materials by using light-weight aggregates and investigation of the thermal and acoustic performance
  1. Tez No: 450697
  2. Yazar: RECEP DOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ARGUNHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülkemizde bulunan yeraltı kaynaklarının en önemlilerinden biri, dünya rezervinin yaklaşık olarak büyük bir bölümüne sahip olduğumuz perlit cevheridir. Perlit, genleştirildiğinde hacminin yaklaşık 30 katına kadar ulaşan, genleşmiş haliyle oldukça hafif olup, ısı ve ses izolasyonu sağlayan bir kayaçtır. Perlit farklı alanlarda kullanılmasına rağmen, en yaygın perlit kullanımı inşaat sektöründe görülmektedir. Isı yalıtımı ve ses yalıtımı gibi avantajları açısından üstünlükleri olduğu için perlitin inşaat sektöründe değerlendirilmesi, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Binalardaki ısı kayıplarının büyük kısmı dış duvarlar ve çatıdan kaynaklanmaktadır. Betonun hacimce yaklaşık %70–80' ini oluşturan ve betonun iskeleti görevini üstlenen agregalar, betonun özelliklerini en çok etkileyen bileşendir. Kullanılan agregaların özellik ve boyutları, betonun mekanik özelliklerini etkileyeceği gibi, ısı ve ses yalıtımı özelliklerini de etkilemektedir. Bu doğrultuda, enerji verimli binalar için nispeten yüksek mukavemet, düşük yoğunluklu, yüksek ısı ve ses yalıtımı olan yeni beton tipleri elde etmek için deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bundan dolayı, sabit su-çimento oranında, normal agrega yerine hacimce %10, %20, %30, %40, %50 ve %60 oranlarında genleştirilmiş perlit agregası kullanılarak çeşitli beton numuneleri hazırlanmıştır Deneysel çalışmalarda birim ağırlıkları değişen toplam 6 seri beton üretilmiştir. Üretilen tüm numunelerin mekanik testleri yapılmış ve ısıl özellikleri sıcak disk yöntemi ile belirlenmiştir. Çeşitli birim ağırlıklarda üretilen hafif agregalı betonların, mekanik ve ısıl özellikleri arasındaki ilişki belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Perlite is one of the most important mineral resources in Turkey where a large part of world reserves was estimated to be found in. Perlite is a siliceous volcanic glass that provides heat and sound insulation. When it is expanded, it's volume increases about 30 times of the original volume. Despite the fact that Perlite is used in different areas, the most common usage is seen in the construction sector. Hence, evaluating the perlite, which has advantages in terms of heat and sound insulation, in building industry will make an important contribution to the national economy. The major part of heat loss in a building results from exterior walls and roofs. However, aggregate materials generally constitute about 70–80% by volume of concrete, aggregates can be expected to have a more important influence than the other parameters on concretes as well. In this context, experimental investigations are performed for obtaining new concrete types with relatively high strength, low density and good thermal and acoustic properties for energy efficient buildings. For this purpose, 6 sets and different types of concrete samples were prepared with a constant water-cement ratio, and normal aggregates replaced by expanded perlite aggregates at different volume fractions such as 10%, 20%, 30%, 40%, 50% and 60% of the total aggregate volume. Mechanical tests were all conducted and the hot disk method was used to establish thermal property values of concrete samples. As a result, with suitable characteristic usage of expanded perlite aggregate was understood to be effective on the mechanical and thermal properties of perlite aggregated light weight concrete and the relations between the mechanical and thermal properties were determined.