Yapıştırıcı ve perçinle birleştirilmiş tek L tipi bağlantıların çekme davranışının incelenmesi
Strength of single L joint under tensile loading
- Tez No: 450695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ADİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gerçekleştirilen çalışmada tek“L”tipi bağlantıların çekme yükü altındaki davranışları sayısal ve deneysel olarak araştırılmıştır. Birleştirilen malzeme olarak 2 mm, 3 mm ve 4 mm kalınlıklarındaki alüminyum kullanılmıştır. Bindirme uzunluğu olarak 10 mm, 15 mm ve 20 mm seçilmiştir. Bağlantılar alüminyum ve çelik olmak üzere iki farklı perçin ve 3M 2216 marka epoksi bazlı yapıştırıcı ile gerçekleştirilmiştir. Deneyler 5 kN yük hücresine sahip Shimadzu universal test cihazıyla yapılmıştır. Sayısal çalışma gerçekleştirilirken sonlu elemanlar analiz programı Ansys Workbench kullanılarak deneysel çalışma ile aynı özelliklerde modeller oluşturulmuştur. Sonuçlar tüm modeller için en mukavemetli numunelerin 20 mm bindirme mesafesine sahip numuneler olduğunu göstermiştir. Çelik perçinli modeller alüminyum perçinli olanlara göre daha yüksek mukavemete sahiptir.
Özet (Çeviri)
Tensile behavior of single“L”type joints investigated experimentally and numerically. 2 mm, 3 mm and 4 mm was choosen as adherend thickness 10 mm, 15 mm and 20 mm selected as overlap length. Adherends joined with 3M 2216 epoxy based adhesive and steel and aluminium rivets. Tensile testsing of jonts was carried out Shimadzu universal testing machine with 5 kN loadcell. Ansys Workbench was used for finite element analysis. Results showed that models with 20 mm overlap length has highest strength. Models with steel rivet has higher strength than models with aluminium rivets for all overlap lengths.