Mersin ili merkez yerleşim alanındaki kohezyonlu zeminlerin indeks ve konsolidasyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of index and consolidation properties of cohesive soils located at the urban settlement of the mersin province
  1. Tez No: 450705
  2. Yazar: AYDIN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET TAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, 1/25.000 ölçekli O33-a3 ve O33-a4 paftalarında yer alan çalışma alanındaki kohezyonlu zeminlerin indeks ve konsolidasyon parametreleri araştırılmıştır. Çalışma alanının 4 farklı yerinden sondaj yardımıyla örselenmemiş örnekler alınmış ve bu örnekler üzerinde Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Zemin Mekaniği Laboratuvarı' nda indeks deneylerden nem içeriği, özgül ağırlık ve Kıvam Limitleri deneyleri ile mekanik deneylerden konsolidasyon deneyi yapılmıştır. Ayrıca çalışma alanında özel firmalar tarafından parsel bazında gerçekleştirilen 8 adet jeoteknik etüd raporundan 54 adet indeks ve konsolidasyon verisi elde edilmiştir. Oluşturulan veri setinde 18 adet deniz sondajı ve 40 adet kara sondajı olmak üzere toplamda 58 adet veri bulunmaktadır. MS Excel yazılımı kullanılarak inceleme alanındaki 58 adet zemin örneğinin indeks ve konsolidasyon özellikleri basit ve çoklu regresyon analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Analiz sonucuna göre indeks özelliklerden Likid Limit (LL), Plastik Limit (PL), Plastiste İndisi (PI), yoğunluk (p), birim hacim ağırlık (γ) ve ilk boşluk oranı (e0) ile konsolidasyon özelliklerden sıkışma indisi (Cc) ve şişme indisi (Cs) parametreleri arasındaki ilişkiler saptanmıştır. Bulunan sonuçlar literatürde bulunmuş olunan sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
By this study, the index and consolidation parameters of the cohesive soils located in the 1/25.000 scale O33-a3 and O33-a4 section were investigated. 4 different undisturbed samples were taken from the study area with drilling methods. Laboratory tests including index tests; water content determination, specific gravity, Atterberg Limits and consolidation test from mechanical tests were done at the Mersin University Faculty of Engineering Soil Mechanics Laboratory. Moreover, 54 index and consolidation test data were taken from 8 geotechnical reports taken place at parcel base done by private firms. The data set includes 58 test data and 18 of them marine test data and 40 of them are land test data. The index and consolidation parameters of the 58 soil samples at the study area were investigated with simple and multiple regression analysis by using MS Excel software. According to the analysis, the relations between index properties; Liquid Limit (LL), Plastic Limit (PL), Plasticity Index (PI), density (p), unit weight (γ) and initial void ratio (e0) and consolidation properties; compression index (Cc) and swelling index (Cs) were determined. Obtained results were compared with the ones at the literature.