Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde patent duktus arteriozus tedavisinde intravenöz parasetamol kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation to efficacy of intravenous paracetamol use for the treatment of patent ductus arteriosus in the neonatal intensive care unit
  1. Tez No: 450764
  2. Yazar: GÖKÇE KAYA DİNÇEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Yenidoğan bebeklerde önemli derecede hemodinamik dengesizliğe yol açan patent duktus arteriyozus (PDA) farmakolojik veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Farmakolojik tedaviye yanıt alınamayan vakalarda cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Tedavide siklooksijenaz inhibitörlerinden indometazin ve ibuprofen yıllardır tercih edilmekteyken, bu ilaçların kullanımının kontrendike olduğu veya oral alamayan bebeklerde son yıllarda oral veya intravenöz parasetamol kullanımı gündeme gelmiştir. Bizim çalışmamızın amacı, hemodinamik olarak önemli PDA saptanan yenidoğan bebeklerde intravenöz parasetamolün duktus arteriyozusun kapanması üzerine etkinliğini belirlemek ve yan etkilerin kan tablosunda oluşturduğu değişiklikler açısından indometazin ve ibuprofen ile kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2014 ve Aralık 2015 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizde PDA tanısı ile yatırılıp takip edilen ve oral alamayan veya indometazin-ibuprofen kullanımı için kontrendikasyonları bulunan vakalarda iv parasetamol 4x15mg/kg/doz 3-6 gün arası kullanılmış olup bu vakalar retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Kasım 2014 ve Aralık 2015 tarihleri arasında toplam 10 PDA tanılı vakaya iv parasetamol tedavisi uygulanmıştır. Bu vakaların 1'inde üre değerinde artış, 2'sinde AST değerinde artış, 2'sinde de trombosit değerinde düşme varken tüm vakalarda tedavi sonrası değerler normal sınırlara ulaşmış, duktus arteriyozusun kapanması sonrası hemodinamik iyileşme görülmüştür. Sonuç: PDA kapanmasına olan etkisi ve diğer bilinen tedavi ajanlarına göre hasta kan tablosunda oluşabilecek yan etki profili değerlendirildiğinde, ülkemizde kolay bulunan, ulaşılması mümkün iv parasetamolün PDA tedavisinde önemli bir seçenek olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Patent ductus arteriosus (PDA) which may cause significant hemodynamic instability in newborn infants can be treated with pharmacologic or surgical methods. Surgical treatment is applied in cases which do not respond to pharmacological treatment. The most commonly used drugs for this purpose are cyclooxygenase inhibitors, mainly indomethacin and ibuprofen, while oral or intravenous paracetamol in infants has become to use in cases these drugs are contraindicated or can not take oral, in the recent years. In our study, we aimed to determine the effectiveness intravenous paracetamol on closure of hemodynamically significant PDA and we aimed to compare it with indomethacin and ibuprofen according to its haematological side effects. Materials and Methods: This retrospective study in conducted between November 2014 and December 2015 in Abant Izzet Baysal University Training and Research Hospital, Children's Health and Disease, Neonatal Intensive Care Unit. Intravenous paracetamol is used at 4 x 15mg/kg/dose 3-6 days in hospitalised patients diagnosed with PDA and having contraindication for indomethacin and ibuprofen. Results: A total of 10 PDA diagnosed cases has been treated with paracetamol between November 2014 and December 2015. One patient had increased BUN level, two cases had increased ACT levels and two patients had trombocytopenia in pretreatment phase. After treatment all laboratory values were reached to normal levels and the patients hemodynamic status improved after closure of PDA. Conclusions: Considering its effectiveness in PDA closure and its better hematological side effect profile compared to other known therapeutic agents and easily found in our country, it was concluded that paracetamol may be an important option in the treatment of PDA.