Kardiyopulmoner bypassın ürik asit metabolizması üzerine etkisi
Evaluating the effects of cardiopulmonary bypass (CPB) on uric acid metabolism
- Tez No: 450783
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDEMİR KOÇARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB), kalbin pompa fonksiyonunun ve akciğerin gaz değişim fonksiyonunun geçici olarak hastanın damar sistemine bağlanan bir pompa ve oksijenatörle sağlandığı kalp hastalıklarının tedavi edilmesinde uygulanan cerrahi girişimdir. Bizim yaptığımız çalışmanın amacı; açık kalp ameliyatı nedeniyle KPB'a alınan hastalarda KPB'ın ürik asit metabolizması üzerine etkisini incelemektir. 18.09.2014 ve 08.08.2015 tarihleri arasında elektif şartlarda açık kalp cerrahisi uygulanan 30 hasta ve kontrol grubu olarak 20 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubunda preop ve postop olmak üzere her hastadan iki defa kan örneği ve kontrol grubundan da birer tüp kan örneği alındı. Daha sonra toplanan kanlardan serum ürik asit, xsanthine oksidaz, üre, kreatin değerleri biyokimya laboratuvarında oto analizörde çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CPB) is a technique that temporarily takes over the function of the heart and lungs during surgery, maintaining the circulation of blood and the oxygen content of the body. The purpose of this study is to measure the effects of the CPB on uric acid metabolism in patients undergoing open –heart surgery. The study group consisted of the intervention group; 30 patients that underwent cardiopulmonary bypass surgery between 18.09.2014 and 08.08.2015; and control group; 20 patients who did not go under CPB. The blood samples of the intervention group patients were taken twice; pre and post operation. In the biochemistry laboratory the blood samples of the control group patients were also taken. The serum uric acid, xanthine oxidase, urea and creatine content were measured in the biochemistry laboratory and studied with in an autoanalyser.