Kardiyak cerrahi geçiren hastaların perikard sıvısı ve kan plazmasında NRF-2 düzeyinin böbrek hasarı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of NRF-2 level in the pericardial fluid and blood plasma of patients undergoing cardiac surgery and its relationship with kidney damage
- Tez No: 729963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT DİKME
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Nefroloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology, Nephrology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kardiyovasküler cerrahinin yapılmasına olanak sağlayan kardiyopulmoner bypass yönteminde başta kalp ve böbrek olmak üzere birçok organ etkilenmektedir. Bu durumdan etkilenen organlar birçok molekül salgılamaktadır. Salgılanan bu moleküller bazı durumlarda biyobelirteç özelliği göstererek ilgili organ veya hastalık hakkında önemli bilgiler verebilmektedir. Son dönemlerde üre, ürik asit ve kreatinin gibi klasik böbrek biyobelirteçleri dışında HO-1, KIM-1 ve NRF-2 gibi yeni biyobelirteçler keşfedilmiştir. Bu biyobelirteçler insan plazmasında araştırılmasına rağmen, perikardiyal sıvıda araştırılmamıştır. Bu çalışma kardiyopulmoner bypass ile kardiyak cerrahi geçiren hastaların perikardiyal sıvısına ve sistemik dolaşımına geçen HO-1, KIM-1 ve NRF2 düzeylerinin karşılaştırılması, aralarındaki bilinmeyen ilişkinin çözülmesi ve kardiyopulmoner bypass süresinde böbrek hasarının patofizyolojisinin anlaşılmasına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya kardiyopulmoner bypass yöntemi ile kardiyak cerrahi geçiren 40 hasta ve kontrol grubunu oluşturmak üzere 40 sağlıklı birey dahil edildi. Hastalardan perikardiyal sıvı ve venöz kan örnekleri alınarak böbrek fonksiyon testleri, HO-1, KIM-1, NRF-2 ile Antioksidan ve Oksidatif Stres parametleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In the cardiopulmonary bypass method, which allows cardiovascular surgery to be performed, many organs, especially the heart and kidney are affected. The organs affected by this condition secrete many molecules. In some cases, these secreted molecules can show biomarker properties and provide important information about the relevant organ or disease. Recently, new biomarkers such as HO-1, KIM-1 and NRF-2 have been discovered besides classical kidney biomarkers such as urea, uric acid and creatinine. Although these biomarkers have been investigated in human plasma, they have not been investigated in pericardial fluid. This study was conducted to compare the levels of HO-1, KIM-1 and NRF-2 that enter the pericardial fluid and systemic circulation of patients who underwent cardiac surgery with cardiopulmonary bypass, to resolve the unknown relationship between them, and to contribute to the understanding of the pathophysiology of kidney damage during cardiopulmonary bypass. In this study, 40 patients who underwent cardiac surgery with cardiopulmonary bypass method and 40 healthy individuals to form the control group were included. Pericardial fluid and venous blood samples were taken from the patients, and kidney function tests, HO-1, KIM-1, NRF-2, and Antioxidant and Oxidative Stress parameters were studied.