Ventrikül destek cihazı takılan hastaların günlük yaşam aktivite düzeylerinin ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
An evaluation of the daily life activity levels and life qualities of the patients with ventricular assist device
- Tez No: 450809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA KOÇAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kesitsel tipte tanımlayıcı olan bu araştırma Ventrikül Destek Cihazı (VDC) takılan hastanın günlük yaşam aktivitelerinin düzeylerini ve yaşam kalitelerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 3 merkezde 2012-2015 tarihleri arasında VDC takılan 31 erişkin ve çocuk hasta üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri Mayıs 2015-Kasım 2015 tarihleri arasında araştırmacı tarafından Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi, Ankara Üniversitesi Cebeci Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde servis, yoğun bakım ve polikliniklerde olan hastalar ile yüz yüze görüşülerek oluşturuldu. Veri toplama aracı olarak literatür taraması sonucunda oluşturulan birey ve hastalığa ilişkin bilgileri içeren Hasta Tanıtım Formu, SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, KATZ Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği ve EQ-5D Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 20 paket programında Mann Whitney U ve Kruskal Wallis-H Testleri, Ki-Kare analizi, Fisher's Exact Test ve Pearson Ki-Kare analizi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional descriptive research study aims to evaluate the daily life activity levels and life qualities of the patients with Ventricular Assist Device (VAD). The research conducted among 31 adult and child patients with VAD between the years of 2012 and 2015 within 3 centers. The data of the research is collected by the researcher through face to face interviews with the patients in services, intensive care units and polyclinics within Başkent University Ankara Hospital, Ankara University Cebeci Research and Application Hospital and Turkey High Specialty Training and Research Hospital between the dates of May 2015 and November 2015. As the data collecting method, it is used that Patient Identification Form which contains the information about the patient and the disease that is created as a result of a literature survey; SF 36 Life Quality Scale; KATZ Daily Life Activities Scale; and EQ-5D General Life Quality Scale. The data obtained within this study is evaluated by using Mann Whitney U and Kruskal Wallis-H Tests; Chi-Squared Analysis; Fisher's Exact Test; and Pearson Chi-Squared Analysis in SPSS 20 packaged software.