Şizofreni hastalarına bakım verenlerin travma sonrası gelişimlerinin ve bakım yüklerinin yaşam kalitelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of posttravmatic growth and care burden effect on caregivers life quality whose patients with a diagnosis of schizophrenia
- Tez No: 450810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ÇALIK VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, ilişkisel tarama modelinde kesitsel ve korelasyonel bir çalışma olup, şizofreni hastalarına bakım verenlerin travma sonrası gelişimlerinin ve bakım yüklerinin yaşam kalitelerine etkisini incelenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Kayseri ilinde bulunan Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Psikiyatri Kliniğinde 01.10.2014-15.10.2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Örneklem seçiminde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal örnekleme yöntemi kullanılmış ve 146 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında; Sosyodemografik Bilgi Formu, Travma Sonrası Gelişim Ölçeği, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Türkçe Formu kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 23 paket programında sayı, yüzde, frekans ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional and correlational study in the relational screening model and it was conducted to investigate the effect of caregivers on the post-traumatic development and care burden of schizophrenic patients. The research was conducted between 01.10.2014 and 15.10.2015 in Kayseri Education and Research Hospital Community Mental Health Center and Psychiatry Clinic in Kayseri. In the selection of samples, purposive sampling method was used from non-selective sampling methods and 146 persons were included in the study. In the collection of data; Sociodemographic Information Form, Posttravmatic Growth Inventory, Zarit Care Burden Scale and WHOQOL-BREF-TR were used. The data were collected by face-to-face interview method. The obtained data were analyzed by number, percentage, frequency and multiple linear regression analysis in SPSS 23 package program in computer environment.