Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde internet bağımlılığı ve gündüz uykululuk haline etkisinin değerlendirilmesi
Status of internet addiction and evaluation of its effects on daytime sleepiness among medical students in Trakya University
  1. Tez No: 450854
  2. Yazar: ARMAĞAN BAĞIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamız, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ilk 5 sınıfta okumakta olan öğrenciler arasında internet bağımlılığı düzeyinin saptanması ve gündüz uykululuk haline etkisinin değerlendirilmesi amacıyla kesitsel tanımlayıcı desende hazırlanmıştır. Çalışmanın evrenini Trakya üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okuyan 1184 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem olarak evrenin tamamına ulaşılması hedeflenerek 01.09.15 ve 01.01.16 tarihleri arasında 1184 tıp fakültesi öğrencisi ile görüşüldü. Çalışmamızda veriler toplam 60 sorudan oluşan bir anket ile araştırmacı tarafından araştırmaya katılmayı kabul eden 907 öğrenci ile yüz yüze görüşülerek toplandı. İstatistik yöntem olarak tanımlayıcı istatistikler, Spearman korelasyon analizi, Mann-Whitney U ve Ki-kare analiz testleri, lojistik regresyon analizi testleri kullanıldı. Çalışmamıza katılan 907 öğrenciden 118'i (%13) internet bağımlılığı açısından yüksek riskli olarak saptandı. Katılımcılarda yaşın artması, erkek cinsiyet, sigara kullanımı, ilk 3 sınıfta okuma, aylık gelirin 1500 TL üstü olması, alkollü içki kullanımı, gündüz uykululuk hali mevcudiyeti internet bağımlılığı riskini arttırmaktaydı. VKİ, sigara kullanım âdeti ve süresi, medeni durumları, yaşadıkları yer, kiminle yaşadıkları, madde kullanımları, kronik hastalık durumları internet bağımlılığı riskini etkilememekteydi. Çalışmamızda Epworth Uykululuk Ölçeği puanına göre gündüz uykululuk hali mevcut olan 332 (%36,6) kişi saptandı. Bu oran normal popülasyondan daha yüksekti. Sigara kullanan katılımcılarda ve internet bağımlılığı açısından yüksek riskli olan katılımcılarda gündüz uykululuk hali mevcudiyeti daha fazlaydı. Yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sınıf, medeni durumları, yaşadıkları yer, kiminle yaşadıkları, aylık maddi gelir, sigara kullanım adet ve süresi, alkollü içki kullanımı, madde kullanımı, kronik hastalık durumları gündüz uykululuk hali açısından anlamlı değillerdi. Çalışmamızda İnternet Bağımlılık Ölçeği toplam puanı ile Epworth Uykululuk Ölçeği toplam puanı arasında pozitif korelasyon saptanması ve internet bağımlılığı açısından yüksek riskli olanlarda gündüz uykululuk hali riskinin 2,38 kat artmış bulunması bize internet bağımlılığı ile gündüz uykuluk hali arasında ki kuvvetli ilişkiyi göstermektedir. Hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan zor ve yıpratıcı olan tıp eğitimini alan bu öğrencilerin okul başarılarının artırılması, daha iyi birer hekim olarak yetiştirilebilmeleri için interneti daha sağlıklı kullanabilmeleri ve daha iyi bir uyku düzenine sahip olarak gündüz uykululuk hali sorunundan kurtulmaları gerekmektedir. Bu konularda gerekli eğitimlerin verilmesi ve bireysel rehberlik, psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin bir biçimde sunulması büyük kazanımlar getirebilir.
Özet (Çeviri)
Our study designed to define internet addiction status and evaluate the effects on daytime sleepiness among first 5 grades students who are studying at Trakya Universty Medical Faculty. Our study was a cross-sectional, descriptive study. The sample of this study comprised of 1184 medical faculty students. We reached all of the students between 01.09.15 and 01.01.2016. 907 students accepted to participate in our study. The data were collected by researcher using a questionnaire which includes 60 questions. We used Spearman Correlation analysis, Mann-Whitney U, chi-square and logistic regression analysis test. In our study, 118 (%13) participants were found to be at high risk for internet addiction. According to the our findings, increased age, being male sex, smoking, studying at first 3 grades, having salary of over 1500 Turkish Liras for a month, alcohol use, having daytime sleepness were increasing the risk of internet addiction. Body mass index, quantity and duration of smoking, marital status, where they live, who they live with, substance use, chronic illness did not affect the risk of internet addiction. In our study, 332 (36.6%) participants were having daytime sleepiness according to the Epworth Sleepiness Scale score. This was significantly higher than the normal population. According to the our findings, participants with higher risk for internet addiction and smokers were having more daytime sleepiness. The age, gender, body mass index, class, marital status, where they live, who they live with, monthly financial income, quantity and duration of smoking, alcohol use, drug use, chronic disease conditions were not significant for having daytime sleepiness. Our study revealed a positive correlation between Internet Addiction Scale and Epworth Sleepiness Scale scores. Also risk of having daytime sleepiness in participants with high risk for internet addiction were increased 2.38 fold. These findings shows us the strong relationship between internet addiction and daytime sleepiness. These medical students needs to be healthy internet users and be careful about their sleep patterns and daytime sleepiness problems during the physically and psychologically difficult medical education for increased school success and to become better doctors. Given the necessary educations to the students and providing counseling services in an effective manner can bring huge gains for all.