Üniversite öğrencilerinde enerji içeceği tüketiminin alkol-madde kullanımına etkisi ve dürtüsellikle ilişkisi
The effect of energy drink consumption on alcohol-substance use and it's relationship with impulsivity in University students
  1. Tez No: 351197
  2. Yazar: NİL BANU BAHADIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDAL VARDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencileri arasında enerji içeceği, alkol-madde kullanımının yaygınlığını araştırmak ve enerji içeceği tüketimiyle alkol-madde kullanımı arasında bir ilişki olup olmadığını incelemek, dürtüsellik ve heyecan aramanın bu ilişkiye etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya, 2012-2013 ikinci yarıyılda Trakya Üniversitesi?nde eğitim görmekte olan 2642 öğrenci katıldı. Örneklem grubu; cinsiyet, öğrenim görülen fakülte, sınıf ve birinci veya ikinci öğretim oluşuna göre ağırlıklı örnekleme yöntemi ile seçildi. İnternete dayalı uzaktan eğitim sistemine sahip Tunca Meslek Yüksekokulu dışında, Trakya Üniversitesi bünyesinde bulunan tüm fakülteler, enstitüler ve meslek yüksekokulları çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın verileri katılımcıların doldurduğu; Bağımlılık Profil İndeksi, Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Zuckerman Heyecan Arama Ölçeği ve enerji içeceği tüketimi veri formundan elde edilmiştir. Üniversite öğrencileri arasında son bir yıl içerisinde alkol-madde kullanımının yaygınlığı sırasıyla; alkol %65.1, esrar %10.5, bonzai %6.1, ekstazi %3.2, eroin %0.6, kokain %0.9, krak kokain %0.8, rohipnol-rivotril gibi haplar %1.1, uçucu maddeler %3.1, akineton-tantum-xanax gibi çeşitli haplar %3.3, amfetamin türevi maddeler %0.8, LSD-GHB gibi diğer maddeler % 0.6 olarak belirlenmiştir. Son bir yıl içerisinde alkol haricinde herhangi bir maddenin kullanılma oranı %13.6 olarak saptanmıştır. Enerji içeceği tüketim özellikleri değerlendirildiğinde; son bir yıl içerisinde üniversite öğrencilerinin %59.9?unun, son 30 gün içerisinde ise %26.4?ü enerji içeceği tükettiği görülmüştür. Alkol ve enerji içeceğini karıştırarak tüketme oranları ise son bir yıl için %29.2, son bir ay için %13.8?dir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the prevalence of energy drink, alcohol and substance use among university students; to explore whether there is a relationship between energy drink consumption and alcohol-substance use in university students or not and to evaluate effect of impulsiveness and sensation seeking on this relationship. Participants for this study included 2642 students who receive education at Trakya University during 2012-2013 spring mid-term. Sample group was selected by using weighted sampling technique for gender, faculties, classes and education in morning or evening. Besides Tunca Vocational High School where the students were having a distance learning program based on internet education; all faculties, institutes and vocational high schools of Trakya University were included in this study. The data of study have been derived from Addiction Profile Index (BAPI), Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), Barratt Impulsiveness Scale, Zuckerman Sensation Seeking Scale and energy drink consumption questionnaire which were answered by the participants. The prevalance of use of alcohol and drug among university students in last year was; alcohol 65.1%, marijuana 10.5%, synthetic marijuana 6.1%, ecstasy 3.2%, heroin %0.6, cocaine 0.9%, crack 0.8%, pills as rohypnol-rivotril 1.1%, volatile substances 3.1%, pills as akineton-tantum-xanax 3.3%, amphetamine derived substances 0.8%, other substances as LSD-GHB 0.6% respectively. The percentage of any substance use other than alcohol in last year was 13.6%. When energy drink consumption features evaluated, it is seen that 59.9% of university students used energy drinks in last year and 26.4% of university students used energy drinks in last 30 days. Ratios of university students who used energy drinks mixed with alcohol in last year and last month were 29.2% and 13.8% respectively.