Brusellaya bağlı spondilodiskit ve sakroileit olgularında nötrofil/lenfosit oranının ve ortalama trombosit hacminin değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil/lymphocyte ratio and mean thrombocyte volume in patients with spondylodiscitis and sacroiliitis in brucellosis
  1. Tez No: 450855
  2. Yazar: ALPER AKIN GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN YULUĞKURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bruselloz dünyada en sık rastlanan zoonoz olup insanlarda da tüm organ sistemlerini tutabilen bir hastalığa sebep olmaktadır. Ayrıca ülkemizinde dahil olduğu gelişmekte olan ülkelerde önemli bir ekonomik kayıp ve halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Herhangi bir organ sisteminin tutulumu şeklinde lokalize enfeksiyonlar vakaların %30 unda izlenmekte olup en sık osteoartikuler tutulum şeklinde görülmektedir. Bu bilgiler ışığında brusellozda önemli bir komplikasyon olan, tanıda pahalı görüntüleme tekniklerinin kullanıldığı ve tedavi sürecini değiştiren spondilodiskit ve sakroiletin erken tanısında yeni bir inflamatuvar araç olarak nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ve ortalama trombosit hacminin (MPV) değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 01.08.2005 ve 01.08.2015 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran ve bruselloz tanısı almış 150 hastanın retrosprektif analizi yapıldı. Çalışma kapsamına alınan 150 bruselloz hastasından 35'inde spondilodiskit, 7'sinde sakroileit olduğu görüldü. NLO ve MPV'nin spondilodiskit veya sakoileit öngörüsü için anlamlı olmadığı saptandı. Sedimantasyon değeri yüksekliğinin ise spondilodiskit veya sakroileit için iyi bir belirteç olarak kullanılabileceği görüldü. Spondilodiskit görülen hastaların yaş ortalaması 54 (±13,59 ss) iken bu oran sakroileitte 41,14 (±12,03 ss) bulundu ve spondilodiskitlerin ileri yaşta görülme sıklığının arttığı saptandı. Kan kültürlerinde Brucella izolasyonu saptanan toplam 77 hastanın 62'sinde spondilodiskit veya sakroileit izlenmemiş olup istatistiki olarak kan kültürü üremesi olan hastalarda spondilodiskit ve sakroileit görülme sıklığının azaldığı saptandı (p=0,005). Sonuç olarak çalışma, retrospektif olarak değerlendirilen belirteçler içerisinde sedimantasyonun bu grup hastalarda değerlendirmede kullanılabilir olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is the most common zoonosis worldwide and it causes a disease which affects all the organ systems in human. Also it is an important public health problem and a cause of economic loss in developing countries including our country. While the localized infections which can affect any organ systems occur in 30% of patients, mostly it occurs as osteoarticular disease. With this information it was aimed to evaluate mean thrombocyte volume and neutrophil/lymphocyte ratio as a new inflammatory tool for early diagnosis of spondylodiscitis and sacroiliitis which are important complications and need to change the treatment in brucellosis and also need expensive imaging techniques. In our study we analyzed retrospectively 150 patients who admitted to Trakya University Medical Faculty Infectious Disease Department between 01.08.2005-01.08.2015 and diagnosed as brucellosis. Spondylodiscitis was detected in 35 patients and sacroiliitis was present in 7 patients among 150 brucellosis patients who were included in our study. It was determined that neutrophil/lymphocyte ratio and mean thrombocyte volume are not significant to predict spondylodiscitis and sacroiliitis. It was seen that sedimentation rate could be used as good indicator for spondylodiscitis or sacroiliitis. While the mean age of patients with spondylodiscitis was 54 (±13,59) years, it was 41,14 (±12,03) years in patients with spondylodiscitis and it was seen that spondylodiscitis rate increases in elder age. In 62 of 77 patients who had blood cultures with Brucella isolation, spondylodiscitis or sacroiliitis are not detected and statistically it was determined that spondylodiscitis and sacroilitis rates are low in patients who had proliferation in blood culture (p=0,005). As a result the study showed that sedimentation rate among the indicators which were evaluated retrospectively can be used for evaluation in this group patients.