Lastik agregalı betonların termik özellikleri ve öngerilmeli beton demiryolu traveslerinde uygulanması
- Tez No: 45096
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
IVÖZETBeton içine değişik malzemelerin çeşitli oranlarda katılmasıyla yeni özeliklerkazandırılması ile ilgili pek çok çalışma yapılmaktadır, tçine çeşitli oranlarda katılan lastikile betonun rezilyans, tokluk ve kırılma yüzey enerjisinin normal betona göre daha yüksekolabileceği yapılan çalışmalardan anlaşılmaktadır. Betona lastik parçalarının ilavesi ilesağlanan bu yeni malzemenin çok değişik alanlarda kullanılma imkanı bulunmaktadır.Buteze yönelik çalışmalarda lastik agregah betonların öngerilmeli beton demeryolu travers-lerinde uygulanarak sünekliği ve dayanımı ne şekilde etkilediği araştırılmıştır. Karışımhesaplan yeniden yapılmış ve bazalt kökenli normal agregalarla elde edilen karışımlaradeğişik oranlarda lastik agrega kullanılarak elde edilen yeni malzemenin öngerilmeli betondemiryolu traverslerinin çekme dayanımları ve çökme değerlerini nasıl etkilediğiaraştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Different materials using in concretes that have added with various ratios and new properties gained to cocrete. Concretes that has obtained different various ratios of rubber added into the concrete, resillience,toughness, fracture of surface energy can be much more than normal concretes seen. With the addition of rubber particles into the concrete, possibility using at different areas. In this study, it has been researched that rubberized concretes used in reinforced concrete railway sleepers and how effect this kind of material ductility and strength of railway sleepers.