N.N dimetilosetomid tetrasiyanonikel komplekslerinin su tutma özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 45097
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ŞENYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
II ÖZET Bazı molekülleri tutma özelliğine sahip, farklı büyüklükte boşlukları olan moleküller vardır ki, bu moleküllerin bir kısmını klatratlar oluşturur. Bu gruba giren Hofmann tipi klatratların genel formülü: M (NH3) 2Nİ (CN) 4.n (Benzen) olarak bilinir. Hofmann tipi komplekslerin genel formülü ise: MI^Ni (CN) 4'dür ve Hofmann klatratının yapısına benzerdir (1). Bu çalışmada, kimyasal yollardan elde edilmiş ve formülü: M (DMA) 2Nİ (CN) 4 (M=Co,Ni) olan N,N Dimetilasetamid tetrasiyanonikel komplekslerinin su tutma özellikleri incelenmiştir i, Bu komplekslerin yapısı Hofmann tipi klatratlar ve Hofmann tipi komplekslere benzemektedir. Deneyde kullandığımız bu kompleksler | M-Ni (CN) 4 I gj şeklindeki polimerik tabakalardan oluşmuştur. Komplekslerde, Ni atomu düzgün kare- sel düzende, siyan molekülünün dört karbon atomu ile, metal atomu ise siyan grubunun dört azot atomu ve ligand molekülünün iki oksijeni ile çevrilidir (1). Deneyde Ni-Ni-DMA, Co-Ni-DMA kompleksleri; NH4CL, Mg(N03) 2 - 6H20, ZnSC>4.7H20 doymuş tuz çözeltileri yardımıyla hazırlanan, bağıl nem ortamlarında tutularak, ölçümler alınmış ve buradan hareketle su tutma nedeniyle kütle artışının %'si, zamana bağlı olarak belirlenmiştir. Ayrıca komplekslerin su tutma kapasiteleri, 4A zeolit molekülereleğinin su tutma kapasitesiyle mukayese edilmiştir. Bu çalışmada komplekslerin reel nem ortamındaki suyu çekerek, ortamı susuz hale getirebildiği de tespit edilmiştir. Yapılan çalışmadan elde edilen bulgulara göre, kullanılan komplekslerde tabakalar arasındaki boşluklara, konuk molekül olarak su girmektedir. Bundan dolayı bu komplekslerin, alternatif moleküler elek gibi kullanılabileceklerini belirtebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There exist some molecules having cavities in different sizes and having the capability of capturing some other molecules that, some of these molecules are clathrates. General formula of Hofmann-type clathrates that is included in this group are known to be M (NH3) 2Ni (CN4) n Benzen, whereas, general formula of Hofmann-type complexes is ML2Nİ (CN) 4 and show similarities with the structure of Hofmann clathrates (1). In this study, water adsorption properties of chemicaly obtained N,N Dimetilacedamide tetracynonicelate complexes which are formulated as M (DMA) 2Ni (CN) 4 (M=Co,Ni) are examined. The structure of these complexes are similar to Hofmann-type clathrates and Hofmann-type complexes. Structure of these complexes are consisting of | M-Ni (CN) 4 | m polymeric layers. în the complexes, Ni atom is surrounded by four carbon atoms of cyanide molecule in a square-planer environment whereas, metal atoms are surrounded by four nitrogen atoms of cyanide group and two oxygens of ligand molecule (1). In this experiment Ni-Ni-DMA, Co-Ni-DMA, complexes are treated in the relative moisture condition prepared via NH4CI, Mg (NO3) 2. 6H2O, ZnSC>4.7H20 saturated salt solutions and results are obtained. Consequently, % of weight increase due to water adsorption is graphicaly shown in a vs time graph as well as water adsorptioncapacities of these complexes are compared to that of 4A Zeolite molecular sieve. Also, it is observed that the complexes are able to dewater the environment via adsorbing the water in reel moisture environment. According to the results found, guest water molecules are placed in the cavities between the layers of complexes. So that we are to mention the possible use of these complexes as alternative molecular sieves.