İstanbul Belgrad Ormanı bend dereleri omurgasız limnofaunası ile ilgili ön çalışma
- Tez No: 45102
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. YAVUZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV ÖZET Bu araştırmada Türkiye'nin en büyük kentleşme problemine sahip İstanbul ili sınırları içinde yer alan Belgrad Onmanı su bentleri ve derelerinin limnofaunasmı tespit amacıyla bir ön çalışma yapılmıştır. Kömürcü, Ayvat, Büyük ve Valide Sultan Bendi ve derelerinden Annelida, Crustacea, Odonata, Plecoptera, Trichoptera, Hemiptera, Ephemeroptera, Diptera ve Mollusca gruplarından 16 familyaya ait 21 taxa tespit edilmiştir. Henüz belirgin bir kirlilik göstermeyen bu derelerin, özellikle bent çevrelerinde başlayan ve rekreasyon faliyetlerinin neden olduğu kirlilikten etkilenmeleri kaçınılmaz görünmektedir. Bu nedenle sürdülecek çalışmalarla bölgenin fauna yapısının ortaya konması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research invertebrate limnofauna of streams and aqueducts in Belgrad Forest were investigated as a preliminary study. Belgrad Forest is located in Istanbul province which has the major urbanization problem in Turkey. 21 taxa belong to 16 of families from Annelida, Crustacea, Odonata, Plecoptera, Trichoptera, Hemiptera, Ephemeroptera, Diptera and Mollusca were identificated in the samples from Kömürcü, Ayvat, Büyük and Valide Sultan aqueducts and streams. These streams which have not yet been significantly polluted, especially around their aqueducts appear to be by pollition due to recreation activities. For this reason, investigütion of the fauna of this area will be very useful by earring out such works.