Stabil anjinalı hastalarda koroner arter hastalığı ciddiyeti ile fibrinojen/albumin oranı arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between fibronojene/albumi̇ne and the severity of coronary artery disease in patients with stable angiana
  1. Tez No: 451062
  2. Yazar: LEYLA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, inflamatuar bir süreç olan aterosklerozun yaygınlığını gösteren bir parametre olarak fibrinojen/albümin oranı ile koroner arter hastalığı ciddiyeti arasındaki ilişkiyi göstermektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Hastanesinde Mart 2016 ile Haziran 2016 tarihleri arasında çalışmaya katılan 135 hasta üzerinde uygulandı. 40-85 yaş aralığındaki“Avrupa Kardiyoloji Derneği”2013 Kararlı koroner arter hastalığı kılavuzuna göre stabil anjina pektoris tanısıyla koroner anjiografi yapılmış hastalar çalışma kapsamına alındı. Syntax skoru ile aterosklerozun ciddiyeti değerlendirildi. Hastalar normal koroner arter (NKA) saptananlar kontrol grubu olarak (n=65), koroner darlık saptananlar da hasta grubu (n=70) olarak ikiye ayrıldılar. Hasta (koroner) grubu da Syntax skoruna göre iki alt gruba ayrıldı. Düşük Syntax skoru olan hastalar (n:45) bir grubu teşkil ederken orta-yüksek Syntax skoru olan hastalar (n:25) diğer grubu teşkil etti. Gruplar arasında demografik ve klinik özellikler benzerdi. Grupların fibrinojen/albümin oranı karşılaştırıldı. Bulgular: Fibrinojen/albümin oranı kontrol grubunda 82,8±19,2, koroner grubunda 103,8±47,0 olarak saptandı ve aradaki fark istatistiksel açıdan anlamlı olarak bulundu (p=0,001). Fibrinojen/albümin oranı syntax skoru düşük olan grupta 91,8±25, syntax skoru orta-yüksek olan grupta 125,5±66,3 olarak saptandı ve aradaki fark istatistiksel açıdan anlamlı olarak bulundu (p=0,011). Syntax skoru derecesi ile fibrinojen/albümin oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı zayıf derece pozitif korelasyon bulundu (r=0,359, p=0,002). Syntax skoru derecesi ile hastaların yaşı arasında da istatistiksel olarak anlamlı zayıf derece pozitif korelasyon bulundu (r=0,282, p=0,018). NKA+düşük syntax skorlu gruba karşı orta-yüksek syntax skorlu grubu karşılaştırarak yapılan multivariate logistik regresyon analizinde fibrinojen/albümin oranı, hastaların yaş ve cinsiyetlerinin syntax skoru derecesini etkileyen değişkenler olduğu ve istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The object of this study is to show the correlation between fibrinogen/albümin ratio and severity of coronary arter disease as a indicative parameter of diffusiveness of atherosclerosis. Material and methods: This study was conducted on 135 patients at Dicle University school of Medicine Department of Cardiology between March 2016 - June 2016. Patients who are between 40-85 ages and underwent coronary angiography diagnosed with stable angina pectoris according to the guideline of stable coronary artery disease published by European Society of Cardiology on 2013 are included in this study. The severity of atherosclerosis was assessed by using Syntax scores. Patients were divided into a control group (n=65) and a diseased group (n=70) according to existence of normal coronary artery (NCA) or of stenosis in coronary artery. According to syntax score the diseased group was divided into two subgroups. The patients (n=45) who have low syntax score constituted one group and the patients (n=25) who have medium-high syntax score constituted the other group. Groups were similar on demographic and clinical characteristics. Fibrinojen/albümin ratio of the groups were compared. Results: Fibrinogen/albumin ratio was 82,8±19,2 in the control group and 103,8±47,0 in the coronary group. The difference between the two groups were found statistically significant (p=0,001). Fibrinogen/albumin ratio was 91,8±25 in the coronary group with low syntax score and 125,5±66,3 in the coronary group with medium-high syntax score. The difference between the two groups were found statistically significant (p=0,001). We found a statistically significant weak positive correlation between the degree of syntax score and fibrinogen/albumin ratio (r=0,359, p=0,002). We found also a statistically significant weak positive correlation between the degree of syntax score and age of the patients (r=0,282 p=0,018). We found fibrinogen/albumin ratio, age and gender of the patients are the parameters affect the degree of syntax score and have a statistically significant difference when we compared the patients with NCA+ the patients with low degree syntax score against with medium-high degree syntax score in multivariate logistic regression analysis.