Stabil angina pektorisli hastalarda NTproBNP düzeyleri ile miyokardiyal iskeminin varlığı ve anjiyografik olarak koroner arter hastalığının yaygınlığı arasındaki ilişki
The relation between NTproBNP levels, myocardial ischemia and the angiographically demonstrated extent of coronary artery disease, regarding patients with stabil angina pectoris
  1. Tez No: 229837
  2. Yazar: OSMAN ÇAĞRI SEMİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AmaçYapılan çalışmalarda natriüretik peptid düzeylerinin akut koroner sendromlu hastalarda arttığı gösterilmiştir; ancak stabil koroner arter hastalığı ile ilgili veriler yetersizdir. Biz bu çalışmada stabil anjina pektoris(SAP)'li hastalarda NTproBNP düzeylerinin artıp artmadığını ve anjiyografik bulgularla olan ilişkisini araştırmayı amaçladık.MetodStabil anjinal şikayetlerle başvuran 76 hastaya egzersiz testi (ET) uygulandı ve NTproBNP ölçümleri için ET'den önce ve 1 saat sonra kan örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
AimAlthough natriuretic peptides are known to be elevated in patients with acute coronary disease, data related NTproBNP in patients with stable coronary disease are insufficient. We aimed to determine whether NTproBNP is elevated in patients with stable angina pectoris according to angiographic findings.MethodExercise testing was performed in seventy-six patients with stable angina pectoris and NTproBNP was measured before and one hour after stress testing. Forty-seven patients underwent coronary angiography (CAG) were stratified to groups as follows; one wessel disease as one coronary wessel ?70% stenosed, multiple wessel disease as ?70% stenosed in ? 2 wessel.