Yeni tanı subklinik otoimmün hipotiroidili hastalarda platelet faktör-4 (pf-4) düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum pf-4 levels in newly diagnosed patients with autoimmune subclinical hypothroidizm
- Tez No: 451071
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve amaç: Hashimoto tiroiditi (kronik otoimmün tiroidit, kronik lenfositik tiroidit) iyodun yeterli olduğu bölgelerde görülen hipotiroidinin dünyadaki en sık nedenidir. Son yıllarda artan kanıtlar desteklemiştir ki tiroid folikül hücreleri ve tiroidi infiltre eden lenfositler CC ve CXC kemokinlerini üretmektedir. Bu çalışmadaki amacımız; serum PF-4 düzeyinin literatürde bildirilen bazı kemokinler gibi otoimmun tiroiditli hastalarda değişmiş olup olmadığını, tiroid otoimmünitesinde rolü olup olmadığını, subklinik hipotiroidisi olan hastalarda tedavi öncesi ve ötiroidi sağlandıktan sonraki değerlerin değişip değişmeyeceğini araştırmaktır. Materyal-metod: Çalışmaya 30 yeni tanı almış subklinik otoimmun hipotiroidili (SKH) kadın hasta, 30 sağlıklı kontrol grubu olgusu dahil edildi. TSH artmış, ST4 ve ST3 normal ve Antı-TPO pozitif olan hastalar SKH grubu olarak belirlendi. SKH'lı hastaların tedavi öncesi ve tedavi ile ötiroidi sağlandıktan sonraki tetkikleri çalışıldı. Hasta ve kontrol grubuna TSH, ST3, ST4, anti-TPO, anti-TG, lipid değerleri, açlık glukozu, CRP ve PF-4 düzeyleri çalışıldı. Tedavi öncesi, tedavi sonrası değerler kendi arasında ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. . SPSS 18.0 bilgisayar programı kullanılarak çalışmanın istatistiksel değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hashimoto thyroiditis, also called chronic autoimmune thyroiditis or chronic lymphocytic thyroiditis, is the most common cause of hypothyroidism in iodine-sufficient areas in the world. Recent evidences has supported that thyroid follicles and thyroid-infiltrating lymphocytes produce CC and CXC. In this study, we aim to evalute the role of PF-4, a chemokine, in the pathogenesis of thyroid autoimmunity, also change in its level in patients with autoimmune thyroiditis, especially at the onset of diagnosis and after achieving euthyroid state with thyroid hormone replacement. Materials-methods: 30 patients with subacute autoimmune hypothyroidism (SAH) and 30 cases in control group were included in this study. Laboratory tests before and after treatment were studied in SAH group. TSH, fT3, fT4, anti-TPO, anti-TG, lipid profile, fasting glucose, CRP ve PF-4 levels of cases were studied. Independent-samples t test was used in comparing the groups, and paired- samples t test was used in comparison of analysis of analysis of levels before and after treatment. Pearson correlation analysis was used for correlation of analyses of parameters.