Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk yoğun bakım servisine suisid nedeniyle kabul edilen adölesan olguların sosyodemografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of socio-demographic characteristics of adolescent patients admitted to the child intensive care unit of Dicle University Hospital for the suicidal attempts
- Tez No: 451072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER GÖZÜ PİRİNÇÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Giriş ve Amaç: Adölesanlarda suisid; genetik ve biyolojik yatkınlığın, çeşitli psikiyatrik rahatsızlıkların rol aldığı ve sosyokültürel faktörlerin önemli etken olduğu, yoğun bakım servislerini sıkça işgal eden, bireysel ve toplumsal ciddi problemlere yol açan bir davranış problemidir. Ergen yaş grubunda ilaç ile suisidal girişimde bulunmuş hastaların sosyodemografik özelliklerini tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2003 Ocak – 2016 Mayıs ayları arasında ilaç ile suisidal girişimde bulunmuş ve yoğun bakım servisimize yatırılmış olan adölesan yaş grubundaki 50 hastayı aldık. Hastalar cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir seviyesi, Diyarbakır il sınırı içi/dışından olmak üzere nerden geldiği, merkez/kırsaldan mı olduğu, aldıkları tablet sayısı ve ilaç çeşitleri, daha önceden psikiyatrik tanılarının olup olmaması, daha önceden intihar girişimi olup olmaması, başvuru mevsimi, ailede intihar girişiminde bulunan olup olmadığı, sigara/alkol ve diğer madde kullanıp kullanılmaması yönünden incelenmiştir. Bulgular: Hastaların 41 i kız ergen, 9 u erkek ergendi. Yaş ortalaması 13,8 , en küçüğü 11, en büyüğü 16 yaşındaydı. Hastaların 13 ü lisede 28 i ortaokulda, 8 i okulu terk etmiş, 1 i ise hiç okula gitmemişti. Vakaların 42 si Diyarbakır'dan, 8 i Diyarbakır dışından gelmişti. Hastaların % 68 i il merkezinden , % 18 i ilçeden, % 14 ü köyden geliyordu. Hastaların % 84 ü sigara kullanmıyor, % 16 sı ise kullanıyordu. Ergenlerin tümü alkol ve uyuşturucu madde çeşitlerini kullanmadığını belirtti. Hastaların sadece 6 sının daha önceden psikiyatrik rahatsızlık tanısıyla takip edildiği görüldü. Hastaların 40'ının ebeveynleri birlikte yaşıyorken, 10 u ölüm/boşanma gibi sebeplerden dolayı ayrıydı. Ergenlerin suisidal amaçlı en sık aldığı ilaç grupları analjezikler, antibiyotikler ve antidepresanlar olarak tespit edildi. Hastaların % 18 i depresif atak, % 46 sı impulsif girişim, % 8 i ise dikkat çekme amaçlı girişimde bulunmuştu. Sonuç: Yoğun bakım servisine yatırılıp takip edilen suisidal girişimde bulunmuş ergenlerin sosyodemografik özelliklerini tespit ederek, intihar girişimine zemin hazırlayan faktörlerin azaltılmasına yönelik yapılacak çalışmalara katkı sunmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Aim: Adolescents suicide is caused by genetic and biological vulnerabilities, sociocultural factors and variety of psychiatric disorders and it is often occupy our intensive care. It is also a behavioral problems that lead to serious personal and social problems. In this study, we aimed to determine the socio-demographic characteristics of the adolescent patients attempted suicide by drugs. Materials and Methods: In our study, we examined 50 patients in the adolescent age who have been admitted to intensive care between the months 2003 January -2016 May, because of the suicide attempts by drugs. Patients were analyzed according to sex, age group, education levels, their income level, living in or out of Diyarbakır, living at center or rural, number of tablets taken, drug varieties, previous psychiatric diagnosis, previous suicide attempt, refer to the season, according to the use smoking / alcohol / drugs and the feature of family. Results: 41 of the patients were female, 9 were males. The average age of 13.8, the youngest 11, the oldest was 16 years old. 13 patients in the high schools, 28 is in secondary schools, 8 patient was abandoned and one did not go to school at all. 42 cases live in Diyarbakir, 8 patient come from out of Diyarbakir. 68% of patients from the city center, 18% of patient are from the county, 14% was from the village. 84% of the patients werent smokers, 16% were smoking. None of adolescent use alcohol and drug. Only 6 patient had previously diagnosed psychiatric disorders. 40 of the patients were alive with their parents, 10 were separate reasons such as divorce / death. Most commonly taken drugs by adolescents for suicid are analgesics, antibiotics and antidepressants. 18% of patients who were diagnosed with depressive episodes, 46% impulsive interference and 8% of patient attempts have been aimed at drawing attention. Discussion and Conclusion: We aim to contribute the work to be done to reduce the predisposing factors to suicide attempt by identifying the socio-demographic characteristics of adolescents admitted to the intensive care unit due to suicidal attempts.