Preeklampsi ile ve preeklampsi ve intrauterin gelişme geriliği ile komplike olan gebeliklere ait plasentalarda insan telomeraz reverz transkriptaz (htert) gen ekspresyonunun değerlendirilmesi ve normal gebeliklere ait plasentalarla karşılaştırılması
Evaluation of human telomerase reverse transcriptase (htert) gene expression of placentas from pregnancies complicated with preeclampsia and with preeclampsia and iugr compared to normal pregnancies
- Tez No: 451082
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM KARADADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Normal gebeliklere, preeklampsi ile komplike olmuş gebeliklere ve preeklampsi ve IUGR ile komplike olmuş gebeliklere ait plasental örneklerde hTERT mRNA düzeyleri araştırılmıştır ve bu farklı gruplardaki hTERT ekspresyon düzeyleri karşılaştırılmıştır. Materyal Metod: Preeklampsi olan ve preeklampsi ve IUGR olan term ve preterm gebeliklere ait plasentalardan biyopsiler alınıp hTERT mRNA düzeyleri etkilenmemiş gebeliklerle karşılaştırılmıştır. Oluşturulan gruplar doğum sırasında 24-34 gebelik haftası arasında yer alan olgular erken ve 34 haftadan daha büyük gebelik haftasındaki olgular geç olmak üzere ayrıca alt gruplara da ayrılmıştır. Preeklampsi ve IUGR grubu olarak 19 olgudan (9'u erken, 10'u geç başlangıçlı), yalnızca preeklampsi grubu olarak 16 olgudan (8'i erken, 8'i geç başlangıçlı) plasental biyopsiler alınmıştır. Kontrol grubu olgular çalışma grupları ile gebelik haftası ve maternal yaş bakımından eşleştirilerek dahil edilmiştir ve 20 olgudan (9'u erken, 11'i geç başlangıçlı) oluşmuştur. Plasenta doku örneklerinde hedef genimiz hTERT'in mRNA düzeyindeki değişiklikleri belirlemek amacıyla gen ekspresyonlarına bakılmıştır. Bu amaçla dokulardan total RNA izolasyonunu takiben, cDNA sentezi gerçekleştirilmiş ve belirlenen PCR protokolleri ile mRNA seviyesindeki gen ekspresyonları belirlenmiştir. Bulgular: hTERT mRNA ekspresyon değeri kontrol grubuyla kıyaslandığında yalnızca preeklampsi ve preeklampsi ve IUGR gruplarının her ikisi için de azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmış olup p değerleri sırasıyla p=0,015 , p=0,001 olarak bulunmuştur. Alt gruplara bakıldığında ise sadece erken başlangıçlı preeklampsi ve IUGR grubunda hTERT mRNA ekspresyonu değerlerinin kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı azalmış olduğu (p=0,000), diğer alt gruplarda kontrollere kıyasla istatistiksel farklılık gözlenmediği bulunmuştur. Sonuç: Preeklampsi ile komplike olan gebeliklerde IUGR eşlik etsin veya etmesin hTERT mRNA ekspresyon düzeylerinde azalma olduğu görülmüştür. Alt gruplara bakıldığında ise bu farklılığın sadece erken başlangıçlı preeklampsi ve IUGR grubunda olduğu gözükmektedir. Bu bulguların patofizyolojik anlamlılığının daha iyi anlaşılabilmesi ve bu bağlamda gebeliğe özgü bu hastalıkların daha iyi anlaşılabilmesi için telomer biyolojisinin anlaşılmasına ışık tutacak çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate hTERT mRNA levels of plasental samples from normal pregnancies, pregnancies complicated with preeclampsia, and pregnancies complicated with preeclampsia and IUGR and to compare hTERT expression levels in these different groups. Material Method: Placental biopsies were taken from term and preterm pregnancies complicated with preeclampsia and with preeclampsia and IUGR, hTERT mRNA levels of these samples were compared with samples from uncomplicated pregnancies. Each group was classified into two subgroups. Cases between 24-34 weeks at the time of delivery were grouped as early-onset and cases later than 34 weeks at the time of delivery were grouped as late-onset. Placental biopsies were collected from 19 cases of preeclampsia and IUGR group (9 early-onset, 10 late-onset) and from 16 cases of preeclampsia only group (8 early-onset, 8 late-onset). Cases of control group were matched with study groups according to pregnancy week and maternal age, 20 cases (9 early-onset, 11 late-onset) were included as controls. mRNA levels of our target gene hTERT in plasental tissue samples were studied. For this purpose, cDNA synthesis was performed following total RNA isolation from the tissues and gene expression was evaluated in mRNA level using PCR techniques. Findings: hTERT mRNA expression levels were found to be statistically decreased for preeclampsia only group and for preeclampsia and IUGR group compared to the controls and this decrease was found to be statistically significant with p values p=0,015, p=0,001 respectively. When subgroups were evaluated individually only early-onset preeclampsia and IUGR group showed statistically significant decrease compared to the controls (p=0,000) while other subgroups showed no statistically difference compared to the controls. Results: hTERT mRNA expression levels were found to be decreased in pregnancies complicated with preeclampsia either it was accompanied with IUGR or not. When subgroups were evaluated individually this difference was only observed in early-onset preeclampsia and IUGR group. Further studies are required to shed light on telomere biology in order to better understand pathophysiological significance of these findings and to better understand these pregnancy-specific diseases.