İntrauterin gelişme geriliğinde maternal kan, kordon kanı ve plasentada ağır metal düzeyi
Heavy metal ion concentrations of maternal blood, fetal blood and placenta in pregnancies complicated with intrauterine growth restriction
- Tez No: 406917
- Danışmanlar: PROF. FAİK ACAR KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tüm gebeliklerin %10-15'i intrauterin gelişme geriliği ile komplike olmaktadır. İntrauterin gelişme geriliği fetal ve maternal mortalitenin en önemli sebeplerindendir. IUGG olan fetuslarda sıklıkla umblikal arter doppler akımı artan plasental disfonksiyon ve vasküler dirençten dolayı bozulmuştur. İntrauterin gelişme geriliği nedenleri maternal, fetal ve plasental nedenler olarak ayrılabilir. Fetusun büyümesi fetüs ve anne arasındaki plasental bariyerin iyilik haline bağlıdır. Anormal plasentasyon spiral arteriollerin myometrium kısmının trofoblastik invazyonu yokluğu olarak tanımlanır. Bu durumda daha yüksek frekansta preeklampsi ve intrauterin gelişme geriliği meydana gelir. Prenatal periyot insan gelişiminde en hassas dönemdir. Bu dönemde gelişim fetal hücrelerin bölünme ve diferansiyasyonu ile karakterizedir. Bu hassas dönemde fetusa olabilecek herhangi bir nörotoksik stresör faktör fetal gelişimde aksamalara yol açabilir. Çoğu zaman intrauterin gelişim geriliğinin nedeni bulunamaz ve plasental yetmezlik gelişir. Dünya çapında artan sanayileşmenin sonucu olarak ağır metaller gibi toksikan maddelere maruziyet artmakta buna bağlı olarak prenatal dönemde dahil insanlar maruziyet altında kalmaktadırlar. Sebebi bulunamayan intrauterin gelişme geriliğinde maternal ve fetal faktörler dışlandığında çevresel bazı maruziyetler gelişim geriliğne neden olabilir. Çeşitli çalışmalarda çok düşük düzeylerde bile maruziyetin fetal nörogelişimsel defektlere yol açtığı izlenmiştir. Biz bu çalışma ile uterin ya da umblikal arter doppler bulguları bozuk olan fetuslarla sağlıklı term gebeliğe sahip fetuslar arasındaki maternal kan, kord kanı ve plasentadaki ağır metal düzeylerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma grubu dahilinde 41 IUGG olan gebe ile 34 sağlıklı term gebeliği olan gebe çalışmaya dahil edildi. Olgulardan doğumdan hemen önce maternal venöz kan örnekleri alındı, fetus doğduktan sonra kordon klemplenip kesildikten sonra plasenta tarafında kalan kordondan kan örneği alındı ve plasenta çıktıktan sonra 3 farklı bölgeden örnekleme alındı. Alınan kan örnekleri 3500 devirde 10 dakika santrifüj edilip elde edilen serumlar ve plasentalar -80 c'de saklandı. Tüm hastaların örnekleri tamamlandığında alınan örneklerden kurşun ve civa analizleri Ankara Üniversitesi Adli Bilimler Enstitüsü'nün Toksikoloji Laboratuvarında Atomik Absorpsiyon Spektrometre cihazı ile gerçekleştirildi. IUGG olan vakalarda maternal kan, kord kanındaki civa düzeyi term gebeliği olan vakalardan istatiksel olarak anlamlı olarak yüksek bulundu. Plasental civa düzeyleri de IUGG olan grupta yüksek bulunurken istatiksel anlamlı farklılık bulunmadı. Tüm olgulardaki civa düzeyleri EPA'nın belirlemiş olduğu 5,8 µg/L değerinden daha yüksek bulundu. Hasta grubunda maternal kan, kord kurşun düzeyi kontrol grubuna göre yüksek bulunurken, fakat istatiksel olarak anlamlı bulundu. Plasental kurşun düzeyi hasta grubunda kontrol grubuna oranla aradaki fark çok az da olsa istatiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Çalışma sonunda elde ettiğimiz bilgilere dayanarak ağır metaller fetal gelişimi engelleyebilir ve IUGG'ne neden olabilir. Literatürde bilgilerimize göre izole IUGG ve ağır metal düzeyi ile yapılmış çalışma yoktur. Bazı çalışmalarda ağır metallerin doğum ağırlığını etkilediği gösterilmiştir. Önlenebilir neden olarak ele alınırsa obstetrik ve prenatal bakım için bu dönemde bu tür maruziyetlerden sakınmak önemli hedeflerden biri olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Intrauterine growth restriction (IUGR) complicates approximately 10 to 15 percent of all pregnancies and it is one of the leading cause of fetal mortality and morbidity. Normal growth of the fetus is dependent on the properly developed placental barrier and placental pathologies are associated with IUGR pregnancies. Placental pathologies are also demonstrated with Doppler studies, which is seen as increased resistance in umbilical artery. Abnormal placentation is characterised by the lack of adequate invasion of spiral arterioles by trophoblasts. Normal placentation is necessary for normal fetal growth and without normal placentation, preeclampsia and IUGR are seen with increased frequency. However most cases of IUGR are due to idiopathic causes. During prenatal development ,fetus is very susceptible to harm and during this period many stressor factors can have a negative impact on fetal growth. Heavy metal exposure is an increasing concern in the industrialised world. Heavy metal exposure during prenatal life is one of the hypothesised causes of IUGR. Available studies suggests heavy metal exposure during antenatal period is associated with neurodevelopment defects. Our research is aimed at investigating association of heavy metal concentration of cord blood, maternal blood and placenta with development IUGR. 41 pregnant women with IUGR and 34 healthy women with uncomplicated pregnancies were enrolled in the study. Maternal blood samples were obtained immediately before delivery. Fetal blood samples and placental tissue were collected after delivery. Blood samples were centrifuged and then serum samples were stored at -80 C until analysis. Heavy metal ion concentration analyses were performed at Ankara University Institute of Forensic Sciences laboratory. Measurement were obtained with an atomic absorption spectrometer. Results have shown maternal blood, fetal blood and placental heavy metal ion concentrations were higher in IUGR cases compared to control group. Statistical significance was achieved for fetal and maternal blood heavy metal concentrations but not for placental heavy metal ion concentration. All cases of IUGR had elevated concentration of mercury above threshold determined by EPA (5.8 µg/L). According to our findings blood heavy metal ion concentrations are elevated in IUGR cases and elevated concentrations are associated with pathologic fetal growth. Although some available research suggest an association of heavy metal ion levels with IUGR, to the best of author's knowledge there is no research investigating association of heavy metal ion concentrations with development idiopathic IUGR. Exposure to heavy metal ions during pregnancy should be prevented.