Postoperatif analjezide ne kadar başarılıyız?
How succesfull are we at postoperative analgesia?
  1. Tez No: 451091
  2. Yazar: ONUR KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN ULUKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Postoperatif ağrı, ameliyat sonrası kısa ve uzun dönemde morbidite ve mortaliteyi etkiyen önemli bir faktördür. Etkili bir şekilde önlenmesi ve tedavisi önemini koruyan bir tıbbi meseledir. Postoperatif ağrının belirlenmesi ve takibinin yapılması için çeşitli takip yöntemleri ortaya konulmuştur. Uygun yöntem ve ya yöntemlerin kullanılmasıyla tedavi sürecinde de objektif bir yeterlilik takibi sağlanabilir. Çalışmamızda VAS ve NRS ağrı takip yöntemlerini kullanarak kurumumuzdaki postoperatif ağrı tedavilerinde kullanılan yöntemleri ve hastaların bu yöntemlerden memnuniyetlerini inceledik. Ameliyat geçirmiş toplam 519 hasta, postoperatif 1. Ve 120. saatler arasında, toplamda 1044 defa derlenme veya servis odalarında ziyaret edilerek ağrı durumları değerlendirdik, uygulanan tedavi yöntemleri ve hastaların bu tedavilerden memnuniyetleri sorguladık. Çalışmamız sonucunda değerlendirmeye alınan hastalardan VAS ve NRS değerleri 6'dan yüksek olanlar ciddi ağrı çekiyor olarak değerlendirildi. Tüm olgular için ciddi ağrı çekenler VAS ile değerlendirmede %20.3, NRS ile değerlendirmede %19.2 olarak bulundu. Olguların uygulanan tedavilerden memnuniyetleri %51 tam memnun, %33 kısmen memnun ve %16 memnun olmadıkları şeklinde bulundu. Çalışmamızın sonucunda ortaya çıkan veriler dikkate alınarak mevcut eksikliklerin tamamlanması ve daha etkin bir postoperatif ağrı kontrolünün planlanması gerekliliğinin kurumumuz için bir ihtiyaç olduğunun kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In short and long term, postoperative pain is a cause of morbititiy and mortality. Effective preventing and treatment of postoperative pain is still an important medical business. For detection and tracking the postoperative pain, different methods are established. Wih the use of the best method or methods, the treatment period can be objectively traced. In our study, we observed the postoperative pain treatment methods' effectiveness with the help of VAS and NRS pain scalas and the satisfaction of the patients with these treatments. 519 patients are visited for 1044 times after the surgery in period of time between 1-120 hours. They are questionnaired for their postoperative pain degree, pain treatment effectiveness and satisfaction of their treatments. In our study, we accepted the numbers of VAS and NRS scales which are greater than 6, as serious pain. In result we found out that who has serious pain are %20.3with the assesment of VAS, %19.3 with the assesment of NRS. For satisfaction, %51 paitents have full satisfaction, %33 patially satisfaction and %16 have no satisfaction. With assesment of the results of our study, we consider that more effective postoperative pain care and treatment is necessary in our clinic. .