Humerus diafiz kırıklarında konservatif, intramedüller çivileme ve plaklı osteosentez tedavileri sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 451108
  2. Yazar: KEMAL KAYAOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
HUMERUS DİAFİZ KIRIKLARINDA KONSERVATİF, İNTRAMEDÜLLER ÇİVİLEME VE PLAKLI OSTEOSENTEZ TEDAVİLERİ SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Humerus diafiz kırıklı hastaların 3 farlı tedavi yöntemi (Fonksiyonel Brace, İntramedüller çivileme, Plaklı osteosentez) sonrası kaynama oranları, fonksiyonel hareket kabiliyetleri, kaynama zamanlarını ve oluşan komplikasyonlar değerlendirerek iş gücü kaybının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Materyal/Metod: Acil servisine başvuran hastalardan kliniğimizde tedavisi yapılmış yeterli takipleri olan 108 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Fonksiyonel brace uygulanan hastaların sayısı 31, İntramedüller çivileme uygulanan hastaların sayısı 27, Plaklı osteosentez uygulanan hastaların sayısı 50 idi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik verileri, AO sınıflamasına göre kırık tipleri, ek yaralanmaları, radial sinir hasarı olanlar kayıt edilmiştir. Hastaların uygulanan tedavi yöntemine göre kaynama oranları, kaynama zamanları, DASH skorları, Fonksiyonel hareket skorları, angulasyon dereceleri ve komplikasyonları karşılaştırılmıştır. Kaynama zamanı ve Fonksiyonel skor yaşa , cinsiyete , uygulanan tedavi yöntemine, angulasyon derecesine, radial sinir tutlumuna , sigara kulanımına , kırığın bölgesine ve AO sınıflamasına göre karşılaştırılmıştır.Kaynamama sonrası uygulanan ikincil tedavi yöntemleri ( Plaklı Osteosentez ve İntramedüller Çivileme) kaynama oranları ve kaynama zamanları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 108 hastaretrospektif olarak değelendirildi. 27 İntramedüller çivileme, 31 Fonksiyonel Brace ve 50 Plaklı Osteosentez ile tedavi edilen humerus diafiz kırıklı hastaların sonuçları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: Labor loss of patients with humeral shaft fracture having treated with 3 different methods (functional brace, intramedullary nailing , plating ) were worked up to compare upon union rates , functional ability for bearing and union times. Materials and methods : 108 patients with sufficient follow up which were admitted to emergeny department and treated in our clinic then on , were retrospectively evaluated. 31 of total patients were treated with functional brace, 27 of them with imn and remaining 50 of them with plating. Through the study, demographic data of patients was collected, fractures were sorted according to AO classification and additional injuries such as radial nerve palsy were recorded. Union rates, union periods, DASH scores, Functional bearing scores , angulation degrees and complications were put to comparison according to the treatment method. Above all , union time and functional scores were put to comparison according to variables such as age , sex, treatment method , angulation degree , radial nevre injury , smoking , zone of fracture and AO classification. Also, secondary treatment methods following nonunion(imn and plating) ,union rates and union times were compared. Results : 108 patients were evaluated retrospectively in our study. Outcomes of patients having humeral shaft fracture 27 of which were treated wİth İMN , 31 with functional brace and 50 with plating were evaluated.